Singurele cuvinte rostite de Robert Lewandowski după Bayern - Barcelona 2-0

Robert Lewandowski Barcelona bayern Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 08:04
Data actualizarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 08:04

Robert Lewandowski a revenit pe terenul lui Bayern, însă din postura de jucător al Barcelonei, iar formația sa a fost învinsă pe Allianz Arena, scor 0-2, în runda secundă din grupa C a Ligii Campionilor.

Barcelona a făcut o primă repriză bună și a ratat câteva șanse importante de a marca. Catalanii au avut nu mai puțin de 10 șuturi spre poartă în primele 45 de minute, situație cu care Bayern nu s-a mai confruntat din octombrie 2008, de la un meci cu Fiorentina, potrivit Opta.

Robert Lewandowski, despre revenirea la Munchen: "Nu a fost atât de ușoară"

Totuși, echipa lui Xavi s-a prăbușit în primele 10 minute ale reprizei secunde, când Bayern a reușit să marcheze de două ori. Lucas Hernandez a deschis scorul în minutul 50. După un corner executat de Joshua Kimmich, fundașul lui Bayern a rămas nemarcat, a profitat de faptul că nici Marc-Andre ter Stegen nu a ieșit în întâmpinare și a punctat cu o lovitură de cap.

Patru minute mai târziu, Bayern a marcat din nou. Musiala l-a găsit excelent pe Leroy Sane, care s-a strecurat printre fundașii Barcelonei și a finalizat cu un șut plasat, pe lângă Ter Stegen.

Robert Lewandowski, integralist la Barcelona, a avut câteva șanse importante de a marca, însă nu l-a putut învinge pe Manuel Neuer cu cele două șuturi trimise pe spațiul porții.

După meci, starul polonez nu a acordat interviuri, s-a grăbit să părăsească stadionul și le-a spus doar următoarele cuvinte reporterilor referitor la revenirea sa: "Nu a fost atât de ușoară", transmite jurnalistul Tobi Altschaffl, de la Bild.

Robert Lewandowski, în Bayern - Barcelona 0-2