VIDEO Romelu Lukaku who!? Kai Havertz a fost pe val în Chelsea - Lille 2-0

Chelsea Kai Havertz Liga Campionilor Kai Havertz a semnat cu Chelsea! Englezii au facut anuntul OFICIAL! Primele declaratii ale mijlocasului de 21 de ani
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 22 Februarie 2022, 23:48
Data actualizarii: Miercuri 23 Februarie 2022, 00:09

Adus ca un superstar pe Stamford Bridge, Kai Havertz a trecut de la agonie la extaz în mandatul de jucător de la Chelsea.

• Chelsea a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), pe Lille, marți, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor
  • Au marcat: Havertz '8, Pulisic '63.

Transferat de la Bayer Leverkusen, Havertz a părut inițial că e o dezamăgire, un jucător ce nu se poate impune la nivel înalt. Cu timpul însă, s-a acomodat la Chelsea și a devenit, sub comanda lui Thomas Tuchel, unul dintre cei mai buni jucători din Premier League. Cifrele nu confirmă această ipoteză, însă se pare că el preferă să înscrie doar în momente-cheie

Germanul a devenit un talisman al echipei. A marcat golurile care au adus cele mai importante trofee inter-cluburi în vitrina echipei lui Roman Abramovich: UEFA Champions League și FIFA Club Word Cup.

Havertz a marcat și în debutul partidei cu Lille, din optimile actualei ediții a UEFA Champions League. Servit excelent de Ziyech, Havertz a deschis scorul în minutul 8. Germanul este însă la doar al treilea gol al sezonului curent.

În schimb, o altă vedetă a ”absentat” de la duelul cu Lille. După criticile primite în meciul cu Crystal Palace, unde a fost integralist și a atins mingea de doar 7 ori în 90 de minute, Lukaku a fost lăsat pe banca de rezerve de Tuchel pentru meciul din Champions League.

Cotat la 70 de milioane de euro, Havertz ajungea la Chelsea în septembrie 2020, în schimul a 80 de milioane de euro, după ce, în șase ani la Bayer Leverkusen a marcat de 46 de ori și a oferit 31 de goluri în 150 de meciuri.