VIDEO Pep Guardiola, spaima nemților în Champions League! 12 dueluri, 12 victorii, scoruri de 7-0, 7-1 sau 4-0

Pep Guardiola Bayern Munchen Champions League fc barcelona Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 12:53
Data actualizarii: Miercuri 12 Aprilie 2023, 12:57

Manchester City, echipa antrenată de tehnicianul spaniol, a câștigat turul sfertului de finală cu Bayern Munchen cu 3-0.

Pep Guardiola, în prezent antrenorul lui Manchester City, a câștigat, ca tehnician, toate cele 12 meciuri disputate pe teren propriu în Champions League în fața echipelor din Germania, 8 dintre acestea la o diferență de cel puțin trei goluri!

Ultimul succes, 3-0 cu Bayern Munchen în turul sfertului de finală de marți, a fost un scor mai degrabă strâns, având în vedere celelalte victorii ale echipelor lui Guardiola din meciurile de Champions League în care adversarele au fost din Bundesliga.

Echipele lui Guardiola nu au emoții cu adversarele din Bundesliga

Ca manager al lui Manchester City, spaniolul a câștigat 4-0 cu Borussia Monchengladbach, 7-0 cu Schalke 04, 6-3 și 7-0 cu RB Leipzig și, acum, 3-0 cu Bayern Munchen.

Cu FC Barcelona, Guardiola a bifat un 4-0 cu aceeași Bayern, dar și 4-0 cu Stuttgart și 7-1 cu Bayer Leverkusen.

Info: Federația Internațională de Istorie și Statistică a Fotbalului