O legendă a fotbalului o face praf pe Real Madrid după calificarea în finala Champions League: „Nu are dreptul să fie acolo!”

Real Madrid Champions League Peter Schmeichel Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 06 Mai 2022, 08:23
Data actualizarii: Vineri 06 Mai 2022, 08:26

Real Madrid a reușit o nouă „minune” și a întors rezultatul cu Manchester City din semifinalele Champions League, asigurându-și prezența într-o nouă finală.

Madrilenii s-au calificat în finala UEFA Champions League după 6-5 scor general în dubla manșă cu Manchester City. „Cetățenii” s-au impus cu 4-3 în meciul tur, iar în returul de pe Santiago Bernabeu au marcat prin Mahrez, în minutul 73. Echipa lui Carlo Ancelotti a fost fără șut pe poartă până în minutul 90, când Rodrygo a reușit să egaleze, din pasa lui Benzema.

Al doilea șut al madrilenilor la poarta lui Ederson a venit un minut mai târziu, când același Rodrygo a trimis meciul în prelungiri, iar Karim Benzema, din penalty, a adus calificarea. Realul a avut o prestație extrem de ștearsă, iar pentru asta, nume importante din fotbal au criticat calificarea, asta în contextul în care s-a repetat un scenariu similar ca cel din fazele eliminatorii cu PSG, 3-2 scor general, și cu Chelsea, 5-4 la general după prelungiri.

Peter Schmeichel, reacție dură după calificarea Realului în finala Champions League: „Nu are dreptul să fie acolo!”

Legendarul portar danez Peter Schmeichel, a vorbit despre semifinala dintre Real și City, având cuvinte dure la adresa madrilenilor, pe care nu îi consideră finaliști pe merit.

„Real Madrid nu are dreptul să fie în finală. În cele două meciuri, în mod clar au fost echipa mai slabă. Prima ocazie a lor a fost primul gol, în minutul 90, al doilea a fost a doua ocazie și al treilea a fost și al treilea șut spre poartă al lor.

Credeam că Madrid se va califica în finală după ce s-a întâmplat în Anglia, însă jocul lor a fost extrem de slab. Doar în meciul contra lui Chelsea au jucat bine. Nu înțeleg fotbalul.

Nu trebuie să te îndoiești de jucătorii acestei echipe. Întotdeauna se spune că experiența e foarte importantă în această competiție, însă ei au demonstrat inimă, dorință. Acești jucătorir au fost în astfel de situații, au mai văzut asta. Faptul că mulți dintre ei au câștigat Champions de atâtea ori face să nu le fie frică în vreun moment”, a declarat Peter Schmeichel conform CBS Sport, citat de Mundo Deportivo.