"Nu există așa ceva!" Reacția germanilor după ce au văzut ce s-a întâmplat la PSG - Borussia Dortmund

PSG Borussia Dortmund Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 08 Mai 2024, 00:17
Data actualizarii: Miercuri 08 Mai 2024, 00:16

Borussia Dortmund s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a eliminat Paris Saint-Germain. Germanii au obținut și la retur o victorie cu 1-0, iar acum așteaptă Real Madrid sau Bayern Munchen în ultimul act.

După victoria la limită din tur, Borussia Dortmund s-a impus și pe Parc des Princes cu 1-0, după un gol marcat de Mats Hummels, în minutul 50. Veteranul din defensiva germanilor a reușit primul gol în Champions League după o pauză de peste 11 ani și va juca o nouă finală a Ligii cu BVB.

Reacția presei germane după PSG - Borussia Dortmund 0-1

Condusă cu 2-0 la general, PSG a atacat cu disperare în actul secund, însă formația pregătită de Luis Enrique a fost lovită și de ghinion. În cele două manșe, campioana din Ligue 1 a lovit de șase ori bara: de două ori în tur și de patru ori în retur, o bornă neverosimilă inclusiv pentru presa germană.

"Nu există așa ceva! Pentru a patra oară în acest meci, gazdele nimeresc bara. De data aceasta, un șut de la distanță al lui Vitinha", au scris germanii de la Bild după ultima mare ocazie a lui PSG.

Presa germană a lăudat apărarea eroică a Borussiei Dortmund, însă a recunoscut și șansa de care a beneficiat formația pregătită de Edin Terzic pe parcursul dublei.

"Borussia Dortmund merge în finala Champions League după 1-0 în returul cu Paris Saint-Germain! După golul lui Mats Hummels, apărarea a rezistat eroic, Borussia a dat tot, dar a avut parte și de șansă, PSG lovind bara de patru ori. BVB rezistă fără gol încasat contra vedetelor Parisului pentru mai mult de 180 de minute, iar pe 1 iunie va merge pe Wembley. PSG mai are de așteptat pentru mult așteptatul triumf din Champions League, în timp ce Borussia va juca epntru a treia oară într-o finală de Ligă", a mai scris Bild.

Borussia Dortmund, câștigătoare a Ligii Campionilor în sezonul 1996/1997, a mai jucat finala în stagiunea 2012/2013, când a pierdut contra lui Bayern Munchen, pe Wembley, 1-2.

Pe 1 iunie 2024, Borussia Dortmund va juca din nou o finală Champions League, tot la Londra, tot pe Wembley. Mats Hummels și Marco Reus sunt jucătorii actuali ai formației germane care participau și la ultimul act din urmă cu 11 ani.

Adversara Borussiei Dortmund va fi Bayern Munchen sau Real Madrid. În tur, cele două au remizat, scor 2-2, iar manșa secundă va avea loc la Madrid, miercuri, de la ora 22:00.