FOTO ȘI VIDEO 11 ani pentru un gol istoric! Reușita cu care Mats Hummels a dus-o pe Borussia Dortmund în finala Champions League

Borussia Dortmund PSG semifinale Champions League uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 23:52
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 23:52

PSG și Borussia Dortmund au fost adversare în returul semifinalei din UEFA Champions League

În prima manșă, disputată în Germania, Borussia Dortmund s-a impus la limită, scor 1-0.

Mats Hummels a marcat golul victoriei

Partida de pe Parc des Princes a fost marcată de o primă repriză cu câte o ocazie importantă pentru ambele formații. Partea secundă a fost mult mai animată, cu faze majore la cele două porți.

În minutul 50, Mats Hummels a marcat golul grație căruia Borussia Dortmund s-a impus și în cel de-al doilea meci și a obținut calificarea în finala UEFA Champions League.

Reușita neamțului de 35 de ani vine după o pauză de 11 ani în competiția supremă europeană, din sezonul 2012-2013, când a înscris în februarie 2013, împotriva celor de la Șahtior Donețk.

Coincidența este cu atât mai mai mare, cu cât în acel sezon Borussia Dortmund a ajuns până în finala Champions League, când a fost învinsă de Bayern Munchen, scor 1-2.