VIDEO Napoli - AC Milan 1-1! „Rossonerii” se califică în semifinalele UCL, după 17 ani

Napoli AC Milan ismael bennacer sferturile Champions League Stadio Diego Armando Maradona Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 18 Aprilie 2023, 23:59
Data actualizarii: Marti 18 Aprilie 2023, 23:59

Meciul dintre Napoli și AC Milan din returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor a fost LIVE TEXT pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Napoli - AC Milan 1-1 (1-2 la general)

Min. 90+4 Final!

Min. 90+2 GOOOOL Napoli! Osimhen restabilește egalitatea. Final periculos pentru „rossoneri”. Un singur gol are nevoie Napoli pentru a duce meciul în prelungiri. Mai sunt două minute de prelungire.

Min. 82 Maignan e erou! Portarul apără lovitura de la 11 metri executată de Kvara!

Min. 80 Penalty pentru Napoli!

Min. 74 Rrahmani reia peste poartă, cu o lovitură puternică de cap. Napoli mai are 15 minute la dispoziție să o întoarcă pe Milan.

Min. 64 Napoli bate un corner, Olivera se înalță peste toată defensiva adversă și lovește puternic cu capul, dar balonul trece pe lângă poarta lui Maignan. AC Milan respiră.

Min. 46 Napoletanii încep în forță și repriza secundă. Kvara ajunge într-o poziție favorabilă, dar șutul său trece peste poartă. Ocazie bună pentru echipa lui Spalletti, care are timp 45 de minute să marcheze de două ori.

Min. 45+5 Pauză!

Min. 43 GOOOOOOL AC MILAN! Și ce acțiune! Rafa Leao ia jocul în propriile mâini din propria jumătate și îi centrează în fața porții lui Giroud, care fructifică fără nicio problemă!

Min. 37 Lozano cade în careu, în urma unui presupus contact cu Leao, iar VAR-ul intervine. După câteva momente de așteptare, decizia e clară: Napoli nu va beneficia de o lovitură de la 11 metri. Asta înseamnă că Milan rămâne în cărți.

Min. 28 Meret e într-o formă de zile mari! Giroud șutează din interiorul careului, iar portarul agață cu piciorul mingea și o salvează pe Napoli de la gol.

Min. 22 Apără Meret! Portarul îl joacă psihologic pe Giroud, iar francezul ratează o lovitură de la 11 metri. Fantastic început!

Min. 21 Penalty pentru AC Milan, după ce Rui îl agață pe Rafa Leao în careu. Eroare impardonabilă din partea fotbalistului de la Napoli.

Min. 7 Napoli are primele acțiuni din acest meci. Rui șutează, dar în blocaj, iar napoletanii beneficiază de o lovitură de colț. Milanezii reușesc, în cele din urmă, să îndepărteze pericolul de la poarta lui Mike Maignan. Dar chiar și așa, Napoli rămâne în preajma careului adversarilor.

știre inițială

Napoli - AC Milan, returul din sferturile Champions League, se joacă de la ora 22:00 pe ”Stadio Diego Armando Maradona” și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

În prima manșă, Milan a câștigat cu 1-0 pe ”Giuseppe Meazza”, după golul lui Ismael Bennacer, și astfel are prima șansă la calificarea în semifinale.

În plus, la începutul lunii, Milan a executat-o în Serie A cu 4-0 pe Napoli, care însă este ca și campioană în Italia, după un sezon de excepție.

La Napoli va lipsi Andre-Frank Zambo Anguissa, cel care a fost eliminat de Istvan Kovacs în meciul tur.