Chelsea, pregătită să câștige Champions League? Ce a transmis unul dintre starurile londonezilor

Chelsea Champions League Mason Mount Anglia
Data publicarii: Miercuri 12 Octombrie 2022, 18:30
Data actualizarii: Miercuri 12 Octombrie 2022, 18:27

Cu Graham Potter pe banca tehnică, Chelsea a învins-o pe AC Milan, scor 2-0.

Chelsea a făcut deplasarea pe Giuseppe Meazza, pentru jocul din etapa a patra din Champions League, unde a reușit s-o învingă pe AC Milan cu 2-0.

Tomori i-a lăsat pe "rossoneri" în inferioritate numerică încă din minutul 18 și ie-a dat voie, astfel, londonezilor să-și creeze un avantaj încă din prima parte a jocului.

Jorginho a înscris din penalty în minutul 21, iar Aubameyang a închis tabela în minutul 34. Scorul a rămas neschimbat, iar Chelsea s-a întors pe Stamford Bridge cu cele trei puncte.

Ce a spus Mason Mount după meci

După meci, Mason Mount a punctat faptul că victoria de pe San Siro este deosebit de importantă pentru moralul echipei și a evidențiat că formația își dorește să câștige din nou trofeul Champions League.

„Să venim aici și să câștigăm este important, fanii sunt întotdeauna cu echipa asta. Felul în care au evoluat cu toții a fost bine. Vrem să mergem până la capăt. Nu suntem favoriți, dar nu eram nici când am câștigat.”, a concluzionat Mason Mount, potrivit Tuttomercatoweb.

Chelsea, în această stagiune

În grupele Champions League, Chelsea se situează pe prima poziție cu șapte puncte din 12. Londonezii au înregistrat două victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere.

În campionat, formația dirijată de Graham Potter a obținut 16 puncte după opt meciuri și se clasează pe a patra poziție. În următoarea etapă, Chelsea o va întâlni pe Aston Villa duminică, de la ora 16:00.