Mikel Arteta a spart ghinionul la Arsenal! Performanța reușită de ”tunari” după calificarea în sferturile UCL

Arsenal - FC Porto Mikel Arteta uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2024, 08:37
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2024, 08:36

Arsenal a învins-o marți seară la loviturile de departajare pe FC Porto (1-0, 4-2 d.l.d., 0-1 în tur), în optimile de finală UEFA Champions League.

După un joc în care s-a consumat multă energie pe ”Emirates”, formația dirijată de Mikel Arteta a reușit în cele din urmă să o elimine pe FC Porto într-un final dramatic la loteria penalty-urilor.

OptaJoe, pagina de Twitter specialiază în statistici, scrie pe rețelele sociale că Arsenal a reușit să se califice pentru prima dată în optimile de finală UEFA Champions League după 14 ani.

Ultima dată când ”tunarii” au avansat în faza respectivă a competiției a fost în sezonul 2009/2010, moment în care Arsenal a reușit să o elimine tot pe FC Porto, iar în optimi a dat de Barcelona, care i-a învins cu 6-3 la general.

Marți seară, golul lui Leandro Trossard a dus partida în prelungiri, iar după 120 de minute, confruntarea s-a decis la loviturile de departajare, unde ”tunarii” au pășit învingători.

Martin Odegaard, Kai Havertz, Bukayo Saka și Declan Rice au punctat la loteria penalty-urilor, în timp ce Pepe și Marko Grujic au marcat pentru Porto, iar șuturile lui Wendell și Galeno au fost apărate de David Raya.

Arsenal, în campionat

”Tunarii” ocupă primul loc în eșalonul de elită al Angliei cu 64 de puncte, după 28 de etape disputate. Echipa pregătită de Mikel Arteta a înregistrat, așadar, 20 de victorii, patru rezultate de egalitate și patru înfrângeri.

În următoarea rundă, Arsenal o va întâlni în deplasare, pe ”Etihad”, pe Manchester City duminică, 31 martie, de la ora 18:30.