Nicio surpriza pe Stamford Bridge: Chelsea e in sferturi dupa 2-0 cu Galata! Drogba, primit ca un rege la Londra

Liga Campionilor Chelsea Galatasaray Real Madrid Schalke 04 Liga Campionilor
Live Blog

Liga Campionilor

Data publicarii: Marti 18 Martie 2014, 23:39
Data actualizarii: Marti 18 Martie 2014, 23:42

►Comenteaza Chelsea - Galatasaray LIVE cu Roberto Di Matteo! Pune-i intrebari AICI si #sharethesofa!

23:42 18 Mar

Final de meci, nicio surpriza pe Stamford Bridge. Chelsea merge in sferturi dupa 2-0 in fata turcilor, la capatul unui meci pe care echipa lui Mourinho l-a dominat autoritar.

Galata n-a fost 'echipa turcilor' in aceasta seara, spiritul 'cim bom bom' a lipsit cu desavarsire la Londra. Primul sut pe spatiul portii trimis de Galatasaray a venit abia in prelungiri.

23:37 18 Mar

Min 90+1 - Primul sut pe spatiul portii trimis de Galata este de fapt un luft al lui Drogba, prelungit involuntar spre propria poarta de Branislav Ivanovici.

23:29 18 Mar

Min 84 - Muslera intervine excelent la sutul trimis de Hazard, din unghi, cu mult efect, spre coltul lung

23:22 18 Mar

Turcii par resemnati si dau impresia ca nu au forta pentru a le pune probleme londonezilor. Totusi, un gol acum (min 75) ar face ca finalul sa fie extrem de incins... insa Galata joaca la fel de fricos cum au facut-o si in prima repriza.

22:50 18 Mar

Chelsea a dominat autoritar prima repriza, iar faptul ca Galata n-a reusit sa trimita niciun sut pe poarta spune multe despre felul in care au jucat turcii in primele 45 de minute.

Drogba a fost anihilat de Terry si Cahill in prima repriza - a castigat doar 2 din cele 7 dueluri aeriene de pana acum.

Galatasaray are nevoie de doua goluri pentru a se califica in sferturi. Incepe repriza a doua.

22:32 18 Mar

"Cutitele sunt pentru lasi" - un banner afisat de suporterii lui Chelsea la peluza, aluzie la incidentele grave de la meciul tur, cand un fan londonez a fost injunghiat la Istanbul.

22:30 18 Mar

Min 43 - Chelsea inscrie pentru 2-0! Terry, nemarcat in centrul careului, reia cu capul o centrare venita din corner, mingea este respinsa de Muslera... Cahill urmareste si inscrie cu latul din 5 metri.

22:24 18 Mar

Min 35 - Drogba executa ca la rubgy o lovitura libera de la 25 de metri, mingea trece mult, mult peste poarta lui Cech

22:22 18 Mar

Min 33 - Lampard centreaza, Terry reia din voleu, spectaculos, dar nu-l poate invinge pe Muslera; Chelsea domina jocul, turcii dau impresia ca nu pot face minuni in aceasta seara pe Stamford Bridge

22:11 18 Mar

Daca s-ar lua dupa zgomotul din tribune, ar fi macar egal pe tabela :) Fanii turci canta acel refren celebru de pe vremea lui Hagi si Popescu: "Lalalalalalaaaaaa, aaaa, cim bom bom"

22:09 18 Mar

Chelsea nu a primit gol in ultimele 5 partide jucate pe Stamford Bridge in campionat sau cupa

22:08 18 Mar

Min 21 - Cea mai frumoasa faza de pana acum; Chelsea a construit ca si cum n-ar fi antrenata de Mourinho :) Lampard a primit de la Oscar si a reluat din centrul careului, putin pe langa poarta lui Muslera

22:05 18 Mar

Min 19 - ... Galben pentru Felipe Melo pentru un fault dur asupra lui Willian; asta inseamna ca Melo va lipsi in sferturi... daca va fi cazul :)

22:03 18 Mar

Min 15 - Hooooow, ce nebunie incearca Drogba - o foarfeca din 16 metri, blocata de Azpiliqueta

21:59 18 Mar

Min 12 - Emotii in careul lui Chelsea; Sneijder centreaza de pe partea stanga, Drogba se inalta si reia cu capul, dar mingea este blocata de fundasii echipei londoneze. E prima data cand defensiva lui Mourinho este pusa in dificultate.

21:51 18 Mar

Min 4 - Chelsea deschide scorul la prima actiune de atac: Hazard ii paseaza lui Eto'o la limita ofsaidului, camerunezul finalizeaza cu un sut perfect. Meciul incepe practic de la 1-0 pentru Chelsea

Este golul cu numarul 30 in Champions League pentru Eto'o, ne spune Squawka pe contul oficial de Twitter.

21:48 18 Mar

Drogba a mers la marginea terenului sa-l imbratiseze pe Jose Mourinho.

Suporterii de pe Stamford Bridge nu l-au uitat pe ivorianul care a jucat 8 sezoane in tricoul lui Chelsea.

21:04 18 Mar
20:40 18 Mar

Intr-un interviu acordat revistei Esquire, Jose Mourinho vorbeste despre problemele pe care le au marile cluburi cu jucatorii tineri, care semneaza contracte colosale in Premier League inca de la inceputul carierei.

"Sunt antrenor din anii 2000, asa ca ma aflu la a doua generatie de jucatori. Ce pot sa spun e ca inainte, fotbalistii se straduiau sa stranga bani pe parcursul carierei, sa se imbogateasca si apoi sa-si incheie cariera."

"Dar acum, oamenii din jurul fotbalistilor incearca sa-i imbogateasca inainte sa-si inceapa carierele. Incearca sa-i faca bogati inca din momentul in care semneaza primul contract, chiar inainte sa joace primul meci in Premier League, cand ei nici macar nu stiu ce inseamna sa joci in Champions League. Situatia asta pune de multe ori cluburile in dificultate.

"Cand alegi un jucator, trebuie sa gasesti omul potrivit: omul care vrea sa aiba succes, care are mandrie si pasiune pentru fotbal. Iar visul lui sa nu fie acela de a castiga milioane, ci de a ajunge la un nivel cat mai inalt si sa castige trofee, pentru ca daca faci asta, vei fi bogat la finalul carierei. Muncim mult sa ii orientam in sensul asta pe fotbalistii care se afla la inceput de drum, sa urmeze exemplele celor mai mari, ca Lampard, ca Terry, de exemplu, care sunt intotdeauna fanatici sa castige."

Mourinho mai spune ca inaintea unui meci foarte important, cum este si cel din aceasta seara, cu Galatasaray, jucatorii se plang de atentie execesiva; telefoanele si mesajele curg non stop: "Cum ai dormit? Ce ai mancat? Esti fericit?" Ultima intrebare se repeta de cateva ori pe zi :)

19:56 18 Mar

Turcii sunt hotarati sa treaca de Mourinho si Chelsea in drumul spre sferturile Ligii Campionilor. In tur au terminat 1-1 acasa, iar acum merg la Londra sa inscrie o data, fara sa primeasca gol. Totul pentru calificare.

Fanii Galatei s-au gandit si sa-i sperie pe englezi, asa ca au dat la lei un tricou oficial al lui Chelsea! Porecla turcilor de la Galatasaray este 'leii', asa ca e de inteles scena de mai jos :)

19:34 18 Mar

Petr Cech a avut o sedinta de pregatire speciala inainte de meciul cu Galatasaray.

Portarul lui Chelsea s-a antrenat cu mingi de tenis pentru a-si imbunatati reflexele.

In clipul de mai jos, la 0:44, il vedem pe antrenorul de portari ai lui Chelsea certandu-l pe Cech pentru ca a scapat o minge :)

17:25 18 Mar

Real Madrid o intalneste pe Schalke in aceasta seara, pe teren propriu, in returul optimilor din Champions League. Madrilenii au castigat in tur cu 6-1, iar casele de pariuri ii dau o cota de 200 la 1 pentru a castiga cu 6-0 in aceasta seara.

Ronaldo a insistat sa joace chiar daca echipa sa este deja calificata, informeaza spaniolii de la Marca, iar sansele nemtilor de a remonta diferenta uriasa de scor este de 500 la 1! Practic, daca pariezi 2 euro pe calificarea lui Schalke, obtii nu mai putin de 1000 de euro.

Cote pentru meciul de diseara:
Victorie Real - 1,25
Egal - 7
Victorie Schalke - 15
Scor exact 2:0 - 8
Scor exact 3:0 - 8,2

Alte rezultate alese de pariori: 2-1, 3-1, 1-0, 4-0. Prima varianta aleasa in care Real nu bate este 1-1, abia pe locul 7.

Ciprian Marica a fost invitat de Huntelar pe Bernabeu la Real Madrid - Schalke

15:03 18 Mar

Chelsea si Galatasaray s-au mai intalnit doar de 2 ori in istorie pana la meciul din tur - in sezonul 1999/2000, Chelsea a invins-o pe Galata cu 5-0 la Istanbul printr-o dubla a lui Tore Andre Flo, si reusitele lui Zola, Wise si Ambrosetti.

La meciul din Anglia, pe 28 septembrie, a avut loc un moment special - trei romani au fost titulari iar Dan Petrescu a fost autorul singurului gol in minutul 55 dupa o cursa superba! Din echipa Galatei n-au lipsit Gica Popescu si Gica Hagi, ultimul fiind schimbat in minutul 73 cu Hasan Sas.

13:09 18 Mar

Echipele probabile:

Chelsea: Cech; Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta; Mikel, Ramires; Willian, Oscar, Hazard; Eto’o

Galatasaray: Muslera; Eboue, Balta, Chedjou, Telles; Kurtulus, Inan, Melo; Sneijder; Drogba, Yilmaz

Real Madrid: Casillas; Nacho, Ramos, Varane, Coentrao; Isco, Illarramendi, Modric; Jese, Morata, Ronaldo

Schalke:
Fahrmann; Howedes, Matip, Santana, Kolasinac; Boateng, Neustadter; Obasi, Meyer, Draxler; Huntelaar

13:06 18 Mar

Real Madrid - Shalke

Real Madrid a inscris cel putin doua goluri in ultimele 8 meciuri de Champions League. Echipa lui Ancelotti are 7 victorii in 8 meciuri. Totodata, Real nu a pierdut niciun meci in acest sezon de Champions League.

Trupa lui Ancelotti a inscris de fiecare data in ultimele 32 de meciuri jucate in Champions League, fiind cea mai lunga serie din istorie.

Doar 3 goluri a marcat Shalke in acest sezon de Champions League, in deplasare.

Cristiano Ronaldo a marcat 32 de goluri in ultimele 25 de meciuri jucate in Champions League. In acest sezon, el este golgheter cu 11 reusite.

Klaas-Jan Huntelaar a marcat de 5 ori in ultimele 7 meciuri de Champions League, cand a jucat titular.

Real Madrid ale o cota de 1,20 la victorie, in timp ce Shalke a primit o cota de 11. 6 e cota pentru un egal intre cele doua echipe.

Chelsea - Galatasaray

Chelsea este neinvinsa in ultimele 7 meciuri din meciuri jucate dupa grupe.Echipa a castigat 10 din ultimele 12 meciuri din Champions League. Trupa lui Mourinho a marcat de fiecare data in ultimele 12 meciuri pe Stamford Bridge.

Galatasaray a primit gol de fiecare data in ultimele 16 meciuri din Champions League jucate in deplasare.

Desi au jucat de 8 ori pana acum in Anglia, Galatasaray nua  castigat niciodata pe pamant britanic.

S-au marcat sub 3 goluri in ultimele 3 meciuri jucate de Chelsea in Chmapions League. Torres a marcat de 5 ori in ultimele 6 meciuri jucate ca titular in Champions League.

Chelsea are o cota de 1,40 pentru victorie, in timp ce turcii au 7,50. In cazul unui egal, cota este de 4,10.

12:37 18 Mar

Drogba si-a luat singur interviu inainte de meciul cu Chelsea :)

11:59 18 Mar

Leo Messi, starul Barcelonei, a devenit in weekend cel mai bun marcator din intreaga istorie a clubului catalan, acesta reusind sa il depaseasca pe legendarul Paulino Alcantara, fotbalist care a activat la Barca in anii '20. Cu 371 de goluri marcate in tricoul blaugrana, argentinianul are intreaga suflare catalana la picioare, iar fanii vorbesc despre cel mai bun jucator pe care l-a avut vreodata fotbalul.

Marele rival al lui Messi, Cristiano Ronaldo, nu sta nici el pe loc, iar meciul cu Schalke, de maine, din Liga Campionilor, ii poate aduce si lui un record formidabil.

Cu 6-1 in mansa tur, Realul a transat calificarea in sferturile Ligii, dar Cristiano va da totul pe teren, spun spaniolii, care vorbesc despre posibilitatea ca Ronaldo sa-l egaleze pe marele Ferenc Puskas.

Concret, Ronaldo, transferat la Real in 2009, a ajuns la 240 de goluri marcate pentru clubul blanco (in 235 de meciuri), fiind la doar doua reusite de Ferenc Puskas, cel care a reusit sa inscrie de 242 de ori pentru Real Madrid, in 261 de meciuri.

Cu o medie de peste un gol pe meci, Ronaldo are sansa de a intra in grupul select al celor mai buni marcatori din istoria echipei de pe Bernabeu, alaturi de Raul (323 goluri), Di Stefano (307 goluri) si Santillana (290 goluri).

11:58 18 Mar

Unul dintre cei mai vechi suporteri ai lui Chelsea a murit in aceasta dimineata. Pasiunea lui pentru club l-a facut sa isi imprime un cosciug in culorile alb si albastru. Practic, omul a fost alaturi de club pana la moarte, anunta cotidianul El Mundo Deportivo.

11:06 18 Mar
11:01 18 Mar

Drogba ar putea reveni la Chelsea din sezonul urmator!

Mourinho ar vrea sa renunte la Fernando Torres, Demba Ba si Samuel Eto'o, si nu se stie daca Romelu Lukaku va mai reveni pe Samford Bridge, din cauza atacurilor din presa la adresa lui Mourinho.

Acesta va fi primul an in care Chelsea va incerca sa ramana in parametrii stabiliti de Fair Play-ul Financiar. In acest caz, Drogba pare cea mai buna solutie pentru atacul lui Mourinho. Portughezul a spus de mai multe ori ca Drogba merita sa revina pe Stamford Bridge.

"Este unul dintre cei mai importanti jucatori din istoria clubului. Cred ca intr-o zi va reveni. Ca jucator, antrenor, ambasador, orice.

Dar mai bine nu vorbim acum despre asta. Din vara va deveni liber de contract."

11:00 18 Mar

Conferinta de presa a lui Didier Drogba si Roberto Mancini.

Didier Drogba revine pe Stamford Bridge dupa aproape doi ani. In meciul tur, Galatasaray a egalat dupa ce Fernando Torres a deschis scorul.

Mourinho a castigat de doua ori Champions League, cu Proto si cu Inter si poate sa devina singurul manager care a ridicat trofeul cu trei echipe diferite.

Insa Mancini este si el motivat. Pana acum nu a castigat niciun trofeu european, iar in meciul din tur a demonstrat ca poarte oricand sa reuseasca surpriza.

Drogba, care a petrecut opt ani la Chelsea, a spus ca intalnirea va fi una extrem de emotionanta pentru el. El a mai adaugat ca nu se va bucura la gol, dar va fi extrem de fericit daca echipa sa merge mai departe.

16:30 17 Mar