Ce sanse au Inter si Tottenham? Vezi cele mai TARI reveniri din istoria Ligii Campionilor!

Inter Milano Tottenham Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 06 Aprilie 2011, 15:48
Data actualizarii: Miercuri 06 Aprilie 2011, 16:03

Dupa infrangerile categorice din mansa tur, Tottenham si Inter sunt aproape eliminate din Liga Campionilor. Chiar si cele mai tari reveniri din istoria competitiei sunt mici fata de cele pe care le vor incearca italienii si englezii.

- Sezonul 2003/2004 - Arsenal - Inter 0-3; Inter - Arsenal 1-5
Culmea, tocmai Interul a fost implicata, insa ea a patit-o. Dupa un 3-0 clar pe Highbury, fostul stadion al lui Arsenal, Inter a pierdut acasa cu 5-1. Dubla a avut loc in grupele Ligii Campionilor insa infrangerea i-a costat scump pe italieni - au terminat pe locul 3 si au fost eliminati de Lokomotiv.

- Sezonul 1994/1995 - Werder Bremen - Anderlecht 5-3
Belgienii s-au trezit in minutul 66 al meciului ca au un avantaj confortabil de 3 goluri in deplasarea de la Bremen. Nu e bine insa sa-i superi pe nemti - in doar 23 de minute, Werder a dat 5 goluri.

- Sezonul 2003/2004 - AC Milan - Deportivo La Coruna 4-1; Deportivo La Coruna - Milan 4-0
Una dintre cele mai mari intoarceri din istorie. "Super-Depor", condusa din teren de Valeron si Pandiani a intors un rezultat ce parea imposibil de intors. Mai mult, a marcat si un gol in plus, o victorie cu 3-0 in fata Milanului lui Kaka fiindu-i suficienta.

- Sezonul 1998/1999 - Bayern - Manchester United 1-2

Una dintre cele mai tari finale din istorie. In doar cateva minute, englezii au reusit sa intoarca pe Nou Camp in fata uneia dintre cele mai pragmatice echipe din fotbal. Teddy Sheringham si Ole Gunnar Solskjaer au inscris in minutele 90+1 si 90+3 si au adus al doilea trofeu de acest tip pentru United

- Sezonul 2004/2005 - AC Milan - Liverpool 3-3

Minunea de la Istanbul. Dupa un 3-0 sec in prima repriza, echipa din Liverpool condusa de Rafa Benitez pe banca si Steven Gerrard in teren a intors in doar 6 minute prin Stevie-G, Smicer si Xabi Alonso. Apoi, cu ajutorul polonezului Dudek, englezii au castigat cel de-al 5-lea trofeu din palmares la penalty.