Carlo Ancelotti a dezvăluit cum i-a motivat pe jucătorii săi înainte de meciul ”de poveste” cu Manchester City

Carlo Ancelotti Manchester City Real Madrid - Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 12:29
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 12:34

Antrenorul echipei Real Madrid Carlo Ancelotti a dezvălui modul în care şi-a motivat jucătorii cu puţin timp înainte de a intra pe teren pentru meciul decisiv cu Manchester City.

Imediat după joc, Ancelotti a dezvăluit pentru Movistar unul dintre secretele de dinaintea meciului, când le-a prezntat un film jucătorilor săi.

Cum i-a motivat Carlo Ancelotti pe jucătorii săi, înainte de Real Madrid - Manchester City

"Videoclipul pe care l-am arătat înainte de a intra pe teren a fost unul cu toate revenirile pe care le-am făcut în acest sezon, care sunt opt. Iar videoclipul se încheia cu mesajul: <Ne lipseşte unul>. Şi am reuşit", a spus el, potrivit lefigaro.fr.

Formaţia Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, în finala Ligii Campionilor, trecând în semifinale de Manchester City, deşi pierduse meciul tur din deplasare cu scorul de 3-4 şi a fost condusă în retur, acasă, cu 1-0. La Madrid, scorul a fost 3-1 pentru gazde, după prelungiri.

Manchester City a deschis scorul în minutul 73, prin Mahrez. Pentru City au marcat Rodrygo ’90, ‘90+1 şi Benzema ’95 (penalti).

În cealaltă semifinală, Liverpool a trecut de Villarreal, scor 2-0 în tur şi scor 3-2 în retur.

Finala dintre Liverpool şi Real Madrid se va disputa în data de 28 mai, pe Stade de France, scrie News.ro.