"Asta vine și de la declarațiile lui Dan Petrescu". Unde a greșit antrenorul campioanei la eșecul rușinos din Liga Campionilor

CFR Cluj cfr cluj - pyunik Dan Petrescu Gabi Balint preliminarii Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 14 Iulie 2022, 20:44
Data actualizarii: Joi 14 Iulie 2022, 20:49

CFR Cluj a pierdut partida crucială din primul tur preliminar al competiției Liga Campionilor, împotriva lui Pyunik, la loviturile de departajare (2-2/ 3-4 d.p.l.p).

După 0-0 în tur, campioana României a fost învinsă de Pyunik Erevan la loviturile de departajare, scor 3-4. În primele 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1, iar prelungirile s-au încheiat nedecis, 2-2.

Trupa lui Dan Petrescu a arătat bine, dar nu au reușit să fructifice ocazii importante de gol. Pyunik a fost modestă cu privire la șuturile pe poartă, dar au fructificat aproape tot ce au prins, înafară de un penalty apărat de Bălgrădean din timpul regulamentar.

Unde a greșit Dan Petrescu în pregătirea dublei cu Pyunik

Gabi Balint a vorbit despre dubla pe care CFR Cluj a disputat-o cu Pyunik Erevan, explicând care au fost problemele jucătorilor și unde a greșit Dan Petrescu.

"Pyunik a riscat totul pe final, au făcut și niște schimbări ofensive, iar CFR, bineînțeles, pasul în spate. E o echipă care în ultimul timp arată o anumită teamă. Și cred că asta vine și de la declarațiile pe care le face Dan Petrescu. Îi umflă atât de mult pe niște adversari pe care, hai să fim sinceri... toată lumea vede care este valoarea lor și lucrul acesta nu face bine pentru jucători.

Ceea ce spune la televizor, spune și în vestiar. Le impune o anumită teamă. Nu poți să te organizezi numai defensiv și ofensiv să ai teamă să ieși ca să nu cumva să dai spațiu adversarilor. Cu Barcelona, cu Real Madrid sigur că există o anumită teamă și respect pentru adversar. Dar am jucat cu Pyunik, nu îi putem face și pe ei mari, că nu au fost", a declarat Gabi Balint la DigiSport.