PROGRAM Așa arată tabloul semifinalelor UEFA Champions League! Dueluri de cinci stele

semifinale Champions League uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 18 Aprilie 2024, 00:51
Data actualizarii: Joi 18 Aprilie 2024, 00:52

Miercuri, 18 aprilie, s-au aflat și ultimele două echipe calificate în semifinalele UEFA Champions League.

După ce în cursul zilei de marți PSG și Borussia Dortmund s-au calificat în semifinalele competiției, după ce le-au eliminat pe FC Barcelona, respectiv Atletico Madrid, s-au aflat și ultimele două echipe din ”careul de ași” al competiției.

Știm toate echipele calificate în semifinalele UEFA Champions League

Bayern Munchen a trecut la limită de Arsenal, scor 1-0, după 2-2 în tur. Grație golului marcat de Joshua Kimmich în repriza secundă, bavarezii au obținut calificarea în faza superioară a competiței.

Meciul dintre Manchester City și Real Madrid a oferit, din nou, un adevărat spectacol. După 1-1 în timpul regulamentar, jocul a fost împins în prelungiri, iar mai apoi la penalty-uri, unde spaniolii s-au impus cu 4-3, astfel că și-au asigurat ultimul bilet pentru ”careul de ași”.

În faza următoare a competiției, Borussia Dortmund se va duela în dublă manșă cu Paris Saint-Germain, iar Bayern Munchen va întâlni Real Madrid pentru un loc în finala competiției.