Anunțul presei din Anglia despre Erling Haaland! Ce s-a întâmplat cu câteva zile înaintea meciului din Champions League

Erling Haaland Manchester City Liga Campionilor Erling Haaland
Data publicarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 17:39
Data actualizarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 17:49

Manchester City a făcut un pas mare spre sferturile de finală din UEFA Champions League, după ce a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 3-1, în deplasare, în prima manşă a optimilor de finală.

Manchester City s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (10), Bernardo Silva (45+1) şi Phil Foden (90+2), respectiv Magnus Mattsson (34).

Deținătoarea trofeului a dus, cu acest succes, recordul unei echipe engleze la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere în cupele europene. Erling Haaland a fost titular integralist, iar în minutul 29 a fost protagonistul unei faze spectaculoase.

Jeremy Doku a centrat în fața porții după ce a primit o diagonală în careu, moment în care atacantul norvegian s-a înălțat și a șutat cu stângul cu o execuție neașteptată. Balonul s-a dus puțin peste poartă, însă execuția l-a lăsat mască și pe Pep Guardiola, care și-a pus mâinile în cap când a văzut faza.

Pentru starul lui City au fost niște zile dificile, după ce bunica sa, mama lui Alfie Haaland, a murit pe 10 februarie, a anunțat publicația The Mirror

Erling Haaland, descris ca la carte de Pep Guardiola

Absent pentru aproape două luni din cauza unei accidentări, Erling Haaland și-a făcut revenirea la Manchester City la finalul lui ianuarie, iar câteva zile mai târziu și-a trecut în cont o ”dublă” în tricoul ”cetățenilor”.

Pep Guardiola, antrenorul principal al lui City, a vorbit despre Erling Haaland, despre care a spus că e fantastic să-l ai din nou în formă maximă pe starul norvegian în lot.

”Schimbările din repriza secundă ne-au dat ritm și, bineînțeles, Erling Haaland a revenit! Să ai un asemenea jucător... Finalizează fantastic”, a spus Pep Guardiola, potrivit tuttomercatoweb.com.