Erling Haaland, descris ca la carte de Pep Guardiola: ”Fantastic!”

Erling Haaland Pep Guardiola Premier League Anglia Erling Haaland, jucător la Manchester City
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 18:28
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 18:27

Starul norvegian a făcut show în victoria lui Manchester City cu Everton, scor 2-0.

Erling haaland a înscris o ”dublă” pe ”Etihad Stadium” și i-a adus victoria lui Manchester City, care-i suflă în coastă liderului din Premier League, Liverpool.

Absent o scurtă perioadă din cauza unei accidentări, Erling Haaland și-a făcut revenirea la Manchester City la finalul lui ianuarie, iar câteva zile mai târziu și-a trecut în cont o ”dublă” în tricoul ”cetățenilor”.

Pep Guardiola, antrenorul principal al lui City, a vorbit despre Erling Haaland, despre care a spus că e fantastic să-l ai din nou în formă maximă pe starul norvegian în lot.

”Schimbările din repriza secundă ne-au dat ritm și, bineînțeles, Erling Haaland a revenit! Să ai un asemenea jucător... Finalizează fantastic”, a spus Pep Guardiola, potrivit tuttomercatoweb.com.

În minutul 85, Kevin De Bruyne i-a pasat lui Erling Haaland la mijlocul terenului, care a țâșnit spre poarta lui Jordan Pickford. În cursa spre golul doi al partidei, norvegianul l-a ridiculizat pe Jarrod Branthwaite, care a alunecat chiar înainte de șutul lui Haaland.

Manchester City - Everton 2-0

Cu cele două goluri ale lui Erling Haaland (71', 85'), Manchester City a urcat cel puțin temporar pe prima poziție în clasamentul din Premier League, cu 52 de puncte după 23 de meciuri desfășurate.

”Cetățenii” au însă o partidă restantă față de celelalte echipe și se află acum la o lungime de Liverpool, care urmează să-și dispute meciul din runda #24 sâmbătă de la 17:00, contra lui Burnley.

Formația dirijată de Pep Guardiola a înregistrat 16 victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri până în clipa de față. ”Cetățenii” au cinci victorii consecutive în primul eșalon.