VIDEO Fă-i ceva dacă mai poți! Erling Haaland i-a distrus pe adversari în City - Everton după o cursă fabuloasă

Erling Haaland Manchester City - Everton Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 16:36
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 16:35

Manchester City - Everton s-a încheiat 2-0.

Cele două echipe s-au întâlnit pe ”Etihad” sâmbătă după-amiază, în etapa #24 din Premier League. La finele celor 90 de minute, ”cetățenii” au înregistrat toate cele trei puncte.

În minutul 85, Kevin De Bruyne i-a pasat lui Erling Haaland la mijlocul terenului, care a țâșnit spre poarta lui Jordan Pickford. În cursa spre golul doi al partidei, norvegianul l-a ridiculizat pe Jarrod Branthwaite, care a alunecat chiar înainte de șutul lui Haaland.

Atacantul lui Manchester City a înscris acum 51 de goluri în primele sale 50 de titularizări din Premier League și a devenit cel mai bun marcator care a atins această bornă din eșalonul de top al Angliei.

Manchester City - Everton 2-0

Cu cele două goluri ale lui Erling Haaland (71', 85'), Manchester City a urcat cel puțin temporar pe prima poziție în clasamentul din Premier League, cu 52 de puncte după 23 de meciuri desfășurate.

”Cetățenii” au însă o partidă restantă față de celelalte echipe și se află acum la o lungime de Liverpool, care urmează să-și dispute meciul din runda #24 sâmbătă de la 17:00, contra lui Burnley.

Formația dirijată de Pep Guardiola a înregistrat 16 victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri până în clipa de față. ”Cetățenii” au cinci victorii consecutive în primul eșalon.