Alaba a intrat in istoria Ligii, Juventus a avut cel mai PROST meci din acest sezon! Cum au fost distruse 2 legende in 90 de minute!

juventus Bayern Munchen Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2013, 14:50
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2013, 14:58

►Joi - Noaptea suspinelor! 22:00 Sferturi Europa League, Chelsea - Rubin, LIVE la Sport.ro si Voyo.ro

Bayern Munchen are sanse mari sa se califice in semifinalele Ligii Campionilor dupa 2-0 pe Allianz Arena in fata celor de la Juventus. Campioana Italiei a facut un meci foarte slab, primind gol dupa doar 25 de secunde. Tot 25 reprezinta locul pe care il ocupa David Alaba intr-un top al celor mai rapide goluri inscrise in istoria Ligii!

Pentru Gianluigi Buffon, meciul a fost unul de cosmar - legenda din poarta lui Juventus nu mai primise gol in Champions League de 491 de minute! Portarul italian a fost facut praf la finalul meciului de catre Franz Beckenbauer: "Alaba a marcat de la 120 de metri, Buffon e un pensionar! Trebuia sa apere un asemenea sut, normal ca e suparat. Poate nu s-a gandit ca Alaba va trage de acolo".

Juventus a fost asediata in Germania - in niciun meci din acest sezon nu a reusit vreo echipa sa trimita 22 de suturi spre poarta lui Juve cum a reusit Bayern marti seara. Italienii pot sa acuze si ghinionul insa - din cele 31 de goluri incasate in acest sezon, 4 au fost dupa suturi deviate.

Daca in defensiva pot spune ca au scapat ieftin incasand doar 2 goluri, in ofensiva Juve a fost inexistenta! 'Creierul' lui Juve a trimis la colegi doar 70% din pasele sale, cel mai slab procent al sau din acest sezon. In prima repriza, campioana Italiei nu a trimis niciun sut pe poarta lui Neuer si doar 3 pe langa! Bayern a reusit sa fie prima echipa dupa 10 meciuri in Europa care nu ia gol de la Juventus.

Returul de pe Juventus Stadium va avea loc pe 10 aprilie.