Ajax a cedat in fata cehilor de la Slavia Praga!

Data publicarii: Joi 16 August 2007, 17:54
Data actualizarii: Joi 16 August 2007, 17:54
AJAX 0 - 1 SLAVIA PRAGA !
Bomba turului trei preliminar din Champions League a fost detonata in Olanda. Ajax, fara Ogararu si Mitea in teren, a fost invinsa la Amsterdam cu 1-0 de Slavia Praga. Cu Rat in teren, Sahtiorul lui Mircea Lucescu nu a reusit mai multe la Salzburg si a pierdut tot cu 1-0.

Ajax, fara Ogararu, accidentat si Mitea, in tribune, s-a batut singura in primul meci cu cehii de la Slavia Praga, in turul trei preliminar din Champions League. Ar fi al doilea an consecutiv in care Ajax rateaza intrarea in Grupele Champions League, dupa ce in sezonul trecut trupa lui Ten Cate a fost eliminata de danezii de la Copenhaga.
Ajax si-a exasperat antrenorul inca din minutul 10, atunci cand mingea trimisa de Heitinga nu a vrut  sa intre in poarta. La sase minute dupa, Luis Suarez a reusit performanta sa suteze din 2 metri peste poarta! In minutul 29, a fost randul lui Stekelenburg sa respinga in corner sutul lui Petr Janda.

Ajax a continuat cu ratarile si in repriza secunda. Mai intai sutul lui Bakircioglu a fost scos in corner de Vaniak. Olandezii nu au putut sa-l invinga pe excelentul portar al Slaviei nici din penalty-ul executat in  minutul 61 de Huntelaar. Ajax a ratat ultima mare ocazie in minutul 67, atunci cand cosmarul olandezilor, portarul Vaniak, a salvat din nou la sutul lui Suarez.
Oaspetii au dat lovitura in minutul 76:  Kalivoda l-a invins din penalty pe Stekelenburg si a stabilit scorul final, Ajax - Slavia Praga 0 la 1!