VIDEO Să înceapă show-ul! CSC Șelimbăr a urcat pe primul loc și este deja calificată în play-off, deși nu are drept de promovare!

csc selimbar Casian Soare Claudiu Niculescu Raul Rotund Stefan Visic Liga 2
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 19:18
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 19:23

Echipa antrenată de Claudiu Niculescu a câștigat cu 3-0 meciul de duminică seara cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

CSC Şelimbăr a învins duminică, în deplasare, scor 3-0, formaţia Viitorul Pandurii Tg Jiu, în etapa a 16-a din Liga 2. Şelimbăr şi-a reluat locul întâi în clasament, pe care îl pierduse sâmbătă, după victoria Corvinului.

Oaspeţii, antrenaţi de Claudiu Niculescu, s-au impus fără mari probleme la Târgu Jiu, scrie news.ro, marcând însă toate golurile în repriza secundă.

Casian Soare a deschis scorul în minutul 53, iar Stefan Visic (min. 90+2) şi Raul Rotund (min. 90+4) au completat scorul de pe tabelă, pentru un 3-0 care readuce Şelimbăr în fruntea clasamentului, cu 35 de puncte.

”Suntem în play-off!!!!”, au postat ”Călăreții Roșii” pe pagina oficială de Facebook a echipei antrenate de Claudiu Niculescu.

Gloria Buzău s-a distrat cu codașa Progresul Spartac, scor 5-1

Într-un alt meci disputat duminică, Gloria Buzău a învins în deplasare, la Bucureşti, pe Progresul Spartac, cu scorul de 5-1.

Buzoienii au avut 3-0 la pauză, după reuşitele semnate Valentin Dumitrache (min. 20), Ovidiu Perianu (min. 25) şi Cristian Dumitru (min. 45). Mihnea Rădulescu, în minutul 64, şi Adi Chică-Roşă, din penalty în minutul 80, au pus pe tabelă un 5-0 liniştitor pentru oaspeţi.

Progresul a înscris golul de onoare în minutul 82, prin Nicolas Tong.

Opt echipe nu au drept de promovare în Superligă, inclusiv primele două clasate

Nu mai puțin de opt echipe, inclusiv primele două clasate, nu au drept de promovare în Superligă.

Liderul CSC Șelimbăr și ocupanta poziției secunde, Corvinul Hunedoara, vor juca practic degeaba în play-off!

Celelalte echipe fără drept de promovare sunt CSA Steaua București, CSM Reșita, CSM Slatina, CSC Dumbrăvița, CSM Alexandria și CS Tunari, primele patru cu șanse încă la play-off, ultimele două luptând în schimb pentru evitarea retrogradării.