VIDEO Poli Iași - Dinamo 4-1 și Oțelul Galați - Unirea Dej 1-0, a intrat Moldova-n ”A”! Dinamo, cu 3 accidentați la Iași, joacă barajul de promovare cu FC Argeș

Dinamo Gloria Buzau Otelul Galati Poli Iasi Unirea Dej Liga 2
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:00
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:05

Gafa a la Oncescu a lui Dujmovic și ghinionul incredibil al lui Ovidiu Burcă, forțat să facă 3 schimbări din cauza accidentărilor, au contribuit și ele la eșecul la scor al ”câinilor” la Iași, în ultima etapă din play-off-ul Ligii 2.

FINAL Poli Iași - Dinamo 4-1, Oțelul Galați - Unirea Dej 1-0, Steaua - Gloria Buzău 4-2

FINAL Oțelul bate cu 1-0, Dinamo pierde cu 1-4, moldovenii promovează direct, iar ”câinii” vor juca barajul cu FC Argeș.

MIN. 90+4 Steaua - Gloria Buzău se încheie 4-2, la Iași și Galați abia s-a intrat în minutul 90. Două minute de prelungire se arată la Poli - Dinamo.

MIN. 80 Alexandru Musi face și el ”dubla” cu Dinamo, 4-1 pentru Poli Iași și lucrurile sunt clare.

MIN. 69 Penalty pentru Oțelul! Execută Gorovei în minutul 70, 1-0 și Galați este în prima ligă!

MIN. 61 Ocazie imensă a dinamovistului Irimia, șutul se scurge puțin pe lângă poarta lui Poli Iași!

MIN. 59 Bena, intrat în locul accidentatului Patriche, se accidentează și el și este înlocuit cu Iulian Roșu: ghinion fantastic la Dinamo: trei accidentări, trei schimbări!

MIN. 48 3-1 pentru Poli Iași, gol Alexandru Musi, Dinamo e la pământ! După golul de 3-1, ieșenii mai au două ocazii mari. Steaua face 4-1 cu Buzău, marcator Chunchukov.

MIN. 46 La Dinamo, atacantul Alexandru Darius Pop îl înlocuiește în a doua repriză pe mijlocașul central Neluț Roșu.

PAUZĂ pe cele trei stadioane! La aceste scoruri, Oțelul promovează direct, Dinamo joacă barajul cu FC Argeș.

MIN. 45+3 Bară a lui Gorka Larrucea dintr-o lovitură liberă deviată de zid, rămâne Poli Iași - Dinamo 2-1! Steaua are 3-1 cu Buzău după golul lui Ștefan Pacionel din ultimul minut al primei reprize, la Galați este 0-0 în Oțelul - Unirea Dej.

MIN. 40 După ce l-a pierdut pe căpitanul Patriche, ieșit accidentat, Ovidiu Burcă, antrenorul lui Dinamo, îl schimbă și pe Bani, foarte activ în această primă repriză, cu Florescu. Bani a acuzat o accidentare.

MIN. 33 Dublă ocazie la Galați pentru Oțelul, portarul Unirii Dej, moldoveanul Răilean, intervine senzațional în două rânduri.

MIN. 33 Steaua o conduce pe Gloria Buzău cu 2-1, după un penalty transformat cu emoții de Chipirliu.

MIN. 26 Ocazie pentru ”câini” la Iași, lovitura liberă executată periculos de Bani este trimisă în corner.

MIN. 23 GOOOOOOL Dinamo, golgheterul Lamine Ghezali își face datoria și reduce din diferență după pasa lui Ahmed Bani, 2-1 la Iași.

MIN. 13 Pe contraatac, Poli Iași face 2-0, marchează același Robert Ion! Dezastru pentru Dinamo! Căpitanul ”câinilor”, Patriche, iese accidentat, intră francezul Bena.

MIN. 9 Gafă incredibilă a lui Dujmovic, care-i pasează lui Robert Ion, acesta deschide scorul, Poli Iași - Dinamo 1-0!

MIN. 7 Gol Steaua, 1-0 cu Gloria Buzău! A înscris Drăghici.

MIN. 2 Prima ocazie la Iași! Șutul lui Robert Ion este reținut de portarul dinamovist Dujmovic.

ORA 13:04 Încep toate cele trei meciuri decisive din play-off-ul Ligii 2! Clasamentul înaintea ultimei etape: 1. Poli Iași (57 p, promovată), 2. CSA Steaua (49 p, fără drept de promovare), 3. Dinamo (46 p, golaveraj +7), 4. Oțelul Galați (46 p, golaveraj -6), 5. Gloria Buzău (42 p), 6. Unirea Dej (40 p) - mai jos calculele de promovare directă.

Poli Iași - Dinamo 4-1 (R. Ion 9, 13, Musi 48, 80 / Ghezali 23)

Poli Iași: Ailenei - Martac, Lică, Tincu, Finica - Kouadio, Farcaș, Ștefanovici - Musi, Hlistei, R. Ion

Rezerve: Brînză - Olăeru, Ciaun, Vașvari, Cristea, Hrib, A. Dumitru, Istrate, Niamțu

Antrenor: Leo Grozavu

Dinamo: Dujmovic - Gabriel de Moura, Giafer, Patriche, Amzăr - Gorka Larrucea, N. Roșu, Dani Iglesias - D. Irimia, Ghezali, Bani

Rezerve: Oncescu - Bena, I. Roșu, Borcea, Al. Irimia, A. Șerban, Buleică, Al. D. Pop, A. Florescu

Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Cătălin Buși

Oțelul Galați - Unirea Dej 1-0 (Gorovei 70 - din penalty)

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă - Rus, Sîrghi, Yabre, Nedelea - Neagu, Jardan, Cisotti - Ursu, Fatai, Mitoi

Rezerve: R. Pop - Panait, Gorovei, Zivulic, Ghiocel, Nica, Maxim, Cîrjan, Farcaș

Antrenor: Dorinel Munteanu

Unirea Dej: Răilean - Maftei, Chira, Buta, Gîț - Ad. Pop, Cătinean, Matiș - Cocian, Al. Pop, Fulga

Rezerve: Chindriș - Călugăr, Bogdan, Frăsineanu, A. Pop

Antrenor: Dragoș Militaru

Arbitru: Ionuț Coza

CSA Steaua - Gloria Buzău 4-2 (Drăghici 7, Chipirliu 33 - din penalty, Șt. Pacionel 45, Chunchukov 48 / Dudu 24, Godwin 65)

CSA Steaua: H. Iancu - Corbu, Beța, Ciocoteală, A. Ilie - R. Florea, Șt. Pacionel, Drăghici, D. Matei - Chipirliu, Chunchukov

Rezerve: Pletea - Calestru, Mihăescu, Raicu, Balgiu. E. Pacionel, Ad. Popa, I. Răducan, Trică

Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău: D. Rusu - Greu, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu - I. Fulop, Trebotic, Dr. Lazăr, Dudu Sampaio, Blejdea - Boiciuc

Rezerve: Horeboiu – V. Alexandru, Marku, Oteliţă, Godwin, Şuteu, Uţiu, Ivan, Brîncoveanu

Antrenor: Daniel Florea (principalul Adrian Mihalcea este suspendat)

Arbitru: Sorin Vădana

UPDATE ORA 11:50 Primul ”11” al lui Dinamo în meciul cu Poli Iași:

Poli Iași - Dinamo, Oțelul Galați - Unirea Dej și CSA Steaua - Gloria Buzău, partidele din ultima etapă a play-off-ului Ligii 2 și cele care vor decide și a doua promovată direct după Poli Iași (Dinamo sau Oțelul, una dintre ele va promova, cealaltă va juca barajul cu FC Argeș), sunt LIVE TEXT de la ora 13:00.

Poli este deja promovată, rămâne, dincolo de duelul de la distanță Dinamo - Oțelul, și lupta pentru al doilea loc de baraj, între Gloria Buzău și Unirea Dej, deși zvonurile o dau pe echipa dejeană ca fiind lipsită de licența pentru prima ligă.

Regulamentul aberant al FRF care nu-i permite lui Dinamo să promoveze direct

În caz de egalitate de puncte între Oțelul și Dinamo la finalul campionatului, gălățenii sunt avantajați pentru că bifează primul criteriu de departajare, locul ocupat la finalul sezonului regulat (3 - Oțelul vs 6 - Dinamo), deși în play-off Oțelul a pierdut în fața ”câinilor”, 0-5 la general după 0-3 la București și 0-2 la Galați!

În Liga 2, sezonul regulat nu se joacă tur-retur, astfel că, inevitabil, în cele 19 etape unele echipe joacă mai mult fie în deplasare, fie acasă!

Dinamo a avut 10 meciuri în deplasare, Oțelul în schimb doar 9, pentru că a jucat mai mult pe teren propriu.

Deși promovarea se decide în play-off, primul criteriu de departajare rămâne, inexplicabil, cel reprezentat de prestația și locul final din sezonul regulat, unde unele echipe joacă acasă mai mult decât alte formații!

Clasamentul din Liga 2 înaintea ultimei etape

1. Poli Iași (57 p) - câștigătoarea campionatului și deja promovată în prima ligă