POLI IASI - DINAMO Dinamo Filip Dujmovic Liga 2
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 13:31
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 13:31

Dinamo are nevoie de o victorie în Copou pentru a spera la o promovare directă, dar a început meciul cum nu se putea mai rău. Filip Dujmovic (24 de ani), portarul bosniac al ”câinilor”, a comis o gafă de proporții în minutul nouă.

Răzvan Patriche a încercat să trimită o minge către propriul portar, dar acesta a ratat pasa și a trimis direct în piciorul lui Robert Ion, care a trimis în poartă din poziție ideală.

Patru minute mai târziu, același Robert Ion a profitat de o serie de greșeli în lanț în apărarea lui Dinamo și a marcat pentru 2-0.

Poli Iași a învins-o pe Dinamo și în sezonul regulat (1-0) dar și în prima etapă a play-off-ului, pe stadionul ”Arcul de Triumf”, unde ”câinii” au condus cu 1-0, dar au fost învinși cu 1-3.

Regulamentul aberant al FRF care nu-i permite lui Dinamo să promoveze direct

În caz de egalitate de puncte între Oțelul și Dinamo la finalul campionatului, gălățenii sunt avantajați pentru că bifează primul criteriu de departajare, locul ocupat la finalul sezonului regulat (3 - Oțelul vs 6 - Dinamo), deși în play-off Oțelul a pierdut în fața ”câinilor”, 0-5 la general după 0-3 la București și 0-2 la Galați!

În Liga 2, sezonul regulat nu se joacă tur-retur, astfel că, inevitabil, în cele 19 etape unele echipe joacă mai mult fie în deplasare, fie acasă!

Dinamo a avut 10 meciuri în deplasare, Oțelul în schimb doar 9, pentru că a jucat mai mult pe teren propriu.

Deși promovarea se decide în play-off, primul criteriu de departajare rămâne, inexplicabil, cel reprezentat de prestația și locul final din sezonul regulat, unde unele echipe joacă acasă mai mult decât alte formații!