FOTO ȘI VIDEO Dinamo - Poli Timișoara 1-1 și ”câinii” lui Ovidiu Burcă sunt în play-off după un thriller pe ”Arcul de Triumf”! Fanii au aruncat cu scaune pe teren

Dinamo Gloria Buzau Poli Timisoara Unirea Dej Unirea Slobozia Liga 2
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 13:45
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 18:47

Steaua, Poli Iași, Oțelul Galați, Unirea Dej, Gloria Buzău și Dinamo sunt cele șase echipe calificate în faza play-off-ului din Liga 2.

6. Dinamo - 31p

* Luni, de la ora 13:00, va avea loc tragerea la sorți pentru meciurile din play-off-ul Ligii 2. Se joacă tur-retur, deci 10 etape.

* Primele două echipe (dintre cele cu drept de promovare) promovează în Superligă. Următoarele două clasate vor juca un baraj (tur-retur) cu locurile 7 și 8 din play-out-ul Superligii.

FINAL DINAMO - POLI TIMIȘOARA 1-1 (Dani Iglesias 45+1 / Oanea 81)

MIN. 90+5 Final pe ”Arcul de Triumf”, Dinamo - Poli se termină 1-1 și ”câinii” lui Ovidiu Burcă sunt în play-off! Gloria Buzău se califică și ea în play-off după 1-1 cu Minaur Baia Mare, Unirea Slobozia ratează obiectivul după 2-2 cu FC Brașov (cea mai slabă din clasamentul în 3 cu Dinamo și Buzău)!

MIN. 90+4 O nouă ocazie a lui Dinamo, șutul lui Ahmed Bani trece pe lângă poartă! Gloria Buzău are în continuare 1-1 la Minaur Baia Mare, dar mai sunt trei minute din cele cinci de prelungire acordate.

MIN. 90+2 Ocazie uriașă a dinamovistului Gabriel de Moura!

MIN. 90 Se arată 4 minute de prelungire pe ”Arcul de Triumf”!

MIN. 85 Atacantul Alexandru Darius Pop intră la Dinamo! Poli joacă în 10 pe final după eliminarea lui Sekulic!

MIN. 81 GOOOOOOL! Poli egalează pe ”Arcul de Triumf” prin Cătălin Oanea, 1-1! Și Gloria Buzău a egalat, 1-1 la Minaur Baia Mare! Suporterii lui Dinamo aruncă scaune rupte pe teren!

MIN. 74 Ocazie pentru Poli Timișoara, portarul dinamovist Denis Oncescu reține însă mingea cu siguranță!

MIN. 67 Borcea este înlocuit cu Ghezali la Dinamo.

MIN. 65 Contracandidatele lui Dinamo pentru play-off sunt conduse: Unirea Slobozia - FC Brașov 1-2, Minaur Baia Mare - Gloria Buzău 1-0!

MIN. 47 Schimbare la Dinamo: Neluț Roșu, accidentat, este înlocuit de Cătălin Țîră.

MIN. 46 Începe a doua repriză!

PAUZĂ Dinamo - Poli Timișoara 1-0, Unirea Slobozia - FC Brașov 1-1, Minaur Baia Mare - Gloria Buzău 1-0, CSM Slatina - Unirea Dej 1-0 la pauză. La aceste scoruri, Unirea Dej este pe locul 4, Dinamo pe 5, Unirea Slobozia pe 6, Gloria Buzău este pe 7 și în afara play-off-ului!

MIN. 45+1 GOOOOOOL! Dinamo deschide scorul în prelungirile primei reprize! Dani Iglesias înscrie pentru 1-0 după o gafă a portarului Denis Moldovan, fratele celuilalt Moldovan, Horațiu de la Rapid, care și el a gafat în ultima etapă din Liga 1! Denis Moldovan a scăpat în față centrarea lui Ahmed Bani, iar spaniolul a marcat din mijlocul careului.

MIN. 36 Ocazie mare a lui Dinamo! Șutul lui Dani Iglesias este deviat în corner, rămas fără rezultat.

MIN. 34 Unirea Slobozia este egalată acasă de FC Brașov, 1-1! Unirea Dej deschide scorul, 1-0 în deplasare cu CSM Slatina.

MIN. 30 Unirea Slobozia deschide scorul în meciul cu FC Brașov: 1-0 pentru contracandidata lui Dinamo!

MIN. 17 Schimbare la Poli: Daniel Benzar (ex-FCSB) iese, intră sârbul Luka Stojanovic.

MIN. 15 Meci fără ocazii până acum.

MIN. 2 Golul lui Dinamo nu este acordat din cauza unei poziții de ofsaid la marcatorul Deniz Giafer.

UPDATE ORA 13:00 A început meciul de pe Stadionul ”Arcul de Triumf”! Toate celelalte partide ale etapei se dispută de la aceeași oră (mai jos, LIVE SCORE de pe celelalte stadioane). Dinamo trebuie să învingă pentru a se califica în play-off, indiferent de rezultatele contracandidatelor.

UPDATE ORA 12:45 Dinamo în primele două etape din acest an: 6-0 acasă cu Unirea Constanța și 2-1 în deplasare cu CS Comunal Șelimbăr. Poli, în schimb, a pierdut ambele partide, cu același scor 1-3: în deplasare cu CSC Dumbrăvița și acasă cu Poli Iași.

UPDATE ORA 12:00 Primii suporteri ai lui Dinamo sunt deja pe Stadionul ”Arcul de Triumf”. Meciul este sold-out, astfel că toate cele 8.200 de locuri vor fi ocupate!

UPDATE ORA 11:30 Ovidiu Burcă a anunțat primul ”11” al lui Dinamo în partida cu Poli Timișoara!

Dinamo: Oncescu - Gabriel de Moura, Giafer, Patriche (căpitan), Amzăr - Gorka Larrucea, Dani Iglesias, N. Roșu - I. Roșu, Bani, Borcea

Rezerve: Dujmovic - Bena, Demici, Țîră, D. Irimia, Al. D. Pop, Delciu, A. Florescu, Ghezali

Antrenor: Ovidiu Burcă

Poli Timișoara: D. Moldovan - D. Radu, Bocșan, Sekulic, Taub - Tihonen, C. Tudor - Gîdea, D. Benzar, Bîrnoi - Gavra

Rezerve: Murariu - Mada, Târșă, Stojanovic, Țurcaș, Porumb, Marincu, Ignea, C. Onea

Antrenor: Octavian Benga

Dinamo joacă de la ora 13:00, LIVE TEXT pe Sport.ro, meciul capital pentru accederea în play-off-ul Ligii 2, adversara de pe Stadionul ”Arcul de Triumf” fiind Poli Timișoara, penultima clasată.

Înaintea acestei ultime etape din sezonul regulat, ”câinii” lui Ovidiu Burcă se află la egalitate de puncte, 30, cu Unirea Slobozia și Gloria Buzău, și la un punct distanță de Unirea Dej, singurele deja calificate în play-off-ul de șase echipe fiind cele de pe podium, Steaua, Poli Iași și Oțelul Galați.

LIVE DE LA ORA 13:00 Etapa a 19-a (ultima din sezonul regulat)

Dinamo – Politehnica Timișoara 1-1 (FINAL)

Dani Iglesias (45+1) / Oanea (81)

Unirea Slobozia – FC Braşov 2-2 (FINAL)

C. Rus (28), Ekollo (79) / Angelov (34), Chică-Roșă (66)

Minaur Baia Mare – Gloria Buzău 1-1 (FINAL)

Jarovic (45+3) / Boiciuc (89)

Ripensia Timișoara – Steaua 0-2 (FINAL)

Bodișteanu (55), D. Matei (81)

Metaloglobus Bucureşti – Concordia Chiajna 2-1 (FINAL)

Huiban (39), Zukanovic (89) / M. Constantinescu (77)

CSM Slatina – Unirea Dej 1-1 (FINAL)

C. Radu (57) / Al. Pop (34)

FK Csikszereda – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-2 (FINAL)

L. Kovacs (80 - din penalty) / Tegle (68 - din penalty), Dragu (90+2)

CSC Dumbrăviţa – SC Oţelul Galaţi 1-1 (FINAL)

Piftor (11) / Ursu (14)

Politehnica Iaşi – Progresul Spartac 3-1 (FINAL)

A. Roman (45+1), Harrison (49), Musi (60) / Marica (86)

Unirea Constanţa – CS Comunal Şelimbăr 0-3 (FINAL)

Al. Luca (34), Năstăsie (52 - din penalty), D. Ursu (84)

17. Ripensia Timișoara - 16p

18. Minaur Baia Mare - 15p