„Scorul a fost super ok!” Reacția lui Mihai Stoica după 2-5 cu Anderlecht! Jucătorul care l-a impresionat: „E imposibil să nu îl folosești!”

Mihai Stoica Anderlecht FCSB Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 02 Iulie 2023, 00:13
Data actualizarii: Duminica 02 Iulie 2023, 00:13

FCSB a disputat primul meci amical din cantonamentul din Olanda, un duel cu Anderlecht, scor 2-5.

Vicecampioana României a condus de două ori în meciul de pregătire cu Anderlecht, datorită golurilor marcate de Florinel Coman și Andrea Compagno. Soarta meciului s-a „decis” în a doua repriză, când roș-albaștrii au trimis în teren mai mulți fotbaliști de la academie. Meciul a durat 120 de minute, o repriză având 60, iar FCSB a încasat două goluri în ultimele două minute de joc.

Mihai Stoica, impresionat de un jucător după primul amical

Mihai Stoica, managerul general al vicecampioanei, a vorbit după amicalul pierdut cu Anderlecht, punctând că scorul a fost unul corect, în contextul în care FCSB a jucat cu academia în a doua repriză. Totodată, oficialul roș-albaștrilor a vorbit și despre debuturile lui Alexandru Băluță și Damjan Djokovic, arătându-se impresionat de cel din urmă, în timp ce despre Băluță a dezvăluit că a avut câteva probleme fizice.

„Nu putem să lăsăm la o parte scorul pentru că a fost super ok. Noi am jucat cu prima garnitură 60 de minute, apoi au mai rămas Șut și Olaru încă 15 minute. 105 minute am jucat cu seniori, doar Gogescu era din academie. După care, din minutul 105, la a treia pauză am băgat academia. Cele trei goluri primite au fost primite de academie, nu de prima echipă.

A fost ok, ne-am exprimat destul de bine pentru primul meci de pregătire. Au fost mulți absenți și la Anderlecht. Sunt tineri, Alex Băluță a avut niște probleme și a făcut separat, abia de două zile se antrenase cu echipa, chiar a ținut să joace. În mod normal ar fi trebuit să îl menajăm la jocul ăsta.

Djokovic e bine, el pare că e de mult la noi și eu sunt surprins. Nu îl știam, îl văzusem doar la CFR, e un jucător care cred că se pretează foarte bine și la ceea ce vrem noi, la un joc mai combinativ. Am urmărit și înainte de a veni în România, a jucat mereu, genul de jucător pe care dacă îl ai e aproape imposibil să nu îl folosești”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.