„Nu eram mulțumit nici cu egal!” Noul antrenor al Mioveniului, convins că echipa sa merita să câștige cu Farul

Marius Stoica CS Mioveni Farul Constanta Superliga Marius Stoica
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 23:49
Data actualizarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 00:02

CS Mioveni a ținut-o în șah pe Farul Constanța până în minutul 85, însă în cele din urmă a pierdut meciul din etapa a 17-a a Superligii, cu scorul de 2-1 (1-1).

Farul a deschis scorul prin Alexi Pitu (29), cu un şut din voleu, dar ''lanterna roşie'' a restabilit egalitatea prin Nicolae Carnat (37). Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a câştigat greu, printr-un gol marcat de Robert Moldoveanu (85).

La finalul meciului, Marius Stoica, antrenorul care i-a luat locul pe banca Mioveniului lui Flavius Stoican, s-a declarat nemulțumit de rezultat și a susținut că echipa sa merita să câștige duelul cu liderul Superligii.

Stoica: „Nu eram mulțumit nici cu egal!”

„Sincer, nu aș fi fost mulțumit nici dacă se termina 1-1, pentru că am avut ocazii cu o echipă care e lider, practică cel mai bun fotbal și care ajunge la nivelul careului repede.

Dar dacă eram inspirați și făceam 2-1, cred că era greu să ne egaleze, însă fotbalul e imprevizibil.

Cred că am arătat destul de bine azi, m-am bucurat pentru băieți, au făcut trecerea bine de la un joc prost în repriza a doua cu Hermannstadt și dacă reușeam să câștigăm, șocam multă lume”, a spus Marius Stoica la finalul meciului.

Stoica este încrezător că o poate salva pe Mioveni de la retrogradare

„Mă bucur că am jucat de la egal la egal cu liderul, mie îmi dă speranțe jocul, am practicat un joc bun, e normal să gândești așa, dar nu știm ce ne rezervă vitorul. Mai avem multe etape cu echipe din primele clasate și va fi greu.

Suntem în joc și în Cupă, trebuie să gestionăm bine momentul și trebuie să găsesc jucătorii cei mai în formă și cei mai disponibili la joc. Azi am și susprins cu un nou sistem că să aduc mai multă forță în atac, puteam să mai marcăm un gol.

Nu o sa renunțăm, o să încercăm să jucăm din ce în ce mai bine. Dacă o facem ca astăzi, eu pot să spun că vom aduna și puncte”, a mai spus Stoica.

CS Mioveni ocupă ultimul loc în clasamentul Superligii și este echipa cu cel mai slab atac și cu cea mai slabă apărare.