Farul Constanta - CS Mioveni CS Mioveni Farul Constanta Superliga
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 23:06
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 23:12

Farul Constanța s-a impus vineri seara, acasă, scor 2-1, într-un meci cu CS Mioveni, contând pentru runda a 17-a a Superligii.

Farul - CS Mioveni 2-1 (Pitu '28, Moldoveanu '85 / Carnat '38)

Gabi Torje a impulsionat în permanență atacul gazdelor și a colaborat excelent cu Pitu și Alibec, însă Iustin Popescu, poartaul lui CS Mioveni a avut mai multe intervenții providențiale.  Alexi Pitu a deschis scorul în minutul 28, iar oaspeţii au egalat în minutul 38, pe contraatac, prin Nicu Carnat.

Mioveni a început mai bine actul secund, a pus presiune și a găsit breșe în defensiva lui Hagi. Antrenorul Farului a mutat excelent și l-a trimis în teren pe Robert Moldoveanu.

Golul victoriei gazdelor a venit în minutul 85, când Torje i-a pasat lui Robert Moldoveanu și atacantul gazdelor a înscris cu o execuție fină.

• Farul este în fruntea clasamentului Superligii, cu 40 de puncte, la opt puncte distanţă de Rapid, care are un meci mai puţin disputat.

Min.90 FINAL de meci!

Min.85 GOOOL Farul! Intrat în repriza a doua, Robert Moldoveanu înscrie după o fază care a curs șnur. Gabi Torje a centrat de pe dreapta, iar Moldoveanu a reluat cu finețe. Cel mai bun om al oaspeților, Iustin Popescu, nu a mai putut interveni după un meci în care a fost la înălțime.

Min.70 OCAZIE Farul! Alibec trage dintr-un unghi închis, însă Popescu intervine.

Min.68 OCAZIE Farul! Pitu inițiază o acțiune pe aripa stângă, pătrunde în viteză și pasează în fața porții. Demarcat ideal, Torje șutează fără preluare, însă Popescu are un reflex fantastic.

Min.53 OCAZIE Farul! Alibec nu ajunge la o minge trimisă în adâncime și Popescu, portarul Mioveniului, anticipează și blochează acțiunea gazdelor.

Min.52 OCAZIE Mioveni! Carnat pătrunde în careu după o eroare a defensivei gazdelor dar nu nimerește cadrul porții.

START în repriza a doua!

PAUZĂ la Ovidiu!

Min.44 + 2 OCAZIE Farul! Alibec șutează din lovitură liberă, imprimă balonului mult efect, însă Popescu anticipează traiectoria și reține cu siguranță.

Min.45 Mihai Popescu șutează de la 20 de metri, dar e faultat dur de Toma, care primește cartonaș galben. Jucătorul Mioveniului a avut o intrare întârziată, prin alunecare. Ambele echipe medicale au intrat pe gazon.

Min.42 OCAZIE Farul! Denis Alibec execută o lovitură liberă de la 18 metri, peste zid, aproape de vinclu. Gazdele pun presiune și mențin posesia în jumătatea celor de la Mioveni.

Min.38 GOOOL Mioveni! Carnat, jucător crescut la Academia Hagi, marchează lejer după o pasă perfectă, în adâncime, care a paralizat toată defensiva gazdelor. Faza e revizuită de VAR, iar golul este validat.

Min.28 GOOOOL Farul! Alexi Pitu înscrie cu un șut cu stângul, fără preluare, după o pasă perfectă de la Gabi Torje. Timișoreanul l-a văzut excelent demarcat pe Pitu, i-a pasat cu exteriorul și tânărul fotbalist crescut la Academia Hagi a înscris cu sânge rece, fără speranțe pentru Popescu, cel mai bun om al Mioveniului în prima repriză. Extrema stângă reușește astfel al patrulea gol în acest sezon pentru Farul.

Min.10 OCAZIE FARUL! Căpitanul gazdelor, Ionuț Larie, reia cu capul spre poartă, Popescu se plasează din nou excelent.

Min.8 OCAZIE FARUL! Torje șutează precis, însă Popescu intervine salvator.

A început meciul de la Ovidiu!

Farul este lider autoritar în clasamentul din Superligă, cu 37 de puncte, la cinci puncte distanță de următiroarea Rapid, care va juca în această etapă cu FCSB.

ECHIPELE DE START

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Artean, Băluță, Grameni - Torje, Alibec, Pitu

Rezerve: Buzbuchi - Mboko, Corinus, Borza, Casap, Grobry, R. Moldoveanu, L. Andronache, Al. Stoian. Antrenor: Gheorghe Hagi

Mioveni: I. Popescu - Garutti, Al. Iacob, Burnea - Oancea, Toma, Lixandru, V. Popa, Șerbănică - Carnat, Krasniqi

Rezerve: V. Sima - Trif, C. Ene, M. Panait, Rădescu, Coșereanu, A. Burlacu, C. Dumitru, Antal. Antrenor: Iulian Preda

Farul Constanța - CS Mioveni, ora 21:00, LIVE pe Sport.ro

O victorie i-ar putea permite echipe lui Gică Hagi să se distanțeze și mai mult în fruntea clasamentului. De partea cealaltă, CS Mioveni este ultima în Superligă, cu o singură victorie în 16 meciuri. Din cauza rezultatelor modeste, antrenorul Flavius Stoican a fost demis.

Argeșenii se află într-o situație delicată, cu opt puncte după 16 meciuri, la opt puncte distanță de următoarea clasată, UTA Arad, care este la egalitate cu FCU Craiova și Chindia Târgoviște.

„Luăm fiecare meci în parte şi luptăm pentru cele trei puncte, nu ne uităm în clasament. Încercăm să avem o mentalitate cu care să jucăm mereu la victorie. Da, suntem acolo, dar nu e bine să ne uităm la clasament, că ne ia ameţeala! E bine să stăm cu picioarele pe pământ”, a spus Gică Hagi.

Este meciul în care se întâlnesc echipele cu cel mai bun și cel mai slab atac. Farul are 30 de goluri marcate, în timp ce CS Mioveni a marcat doar nouă goluri în 16 partidă. De asemenea, oaspeții au și cea mai slabă apărare, cu 24 de goluri încasate.