Ioan Andone CFR Cluj Cristi Manea Superliga Ioan Andone
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 04 Aprilie 2023, 09:37
Data actualizarii: Marti 04 Aprilie 2023, 10:35

Universitatea Craiova și CFR Cluj au împărțit punctele în etapa cu numărul doi din playoff-ul Superligii României, scor 1-1.

Ioan Andone, fost antrenor al lui Dinamo și CFR Cluj, l-a taxat pe Cristi Manea pentru evoluția pe care acesta a avut-o în duelul de pe „Ion Oblemenco”.

”Fălcosul” l-a criticat pe Manea pentru poziționarea defectuoasă la golul egalării marcat de olteni, când l-a pierdut pe Ivan din marcaj.

Andone: „La CFR Cluj este o problemă cu modul în care se apără!”

„Eu nu l-am văzut pe Mircea Lucescu, pe Emeric Ienei, să sune retragerea la 0-1. Fac multe greşeli. Uite, Cristi Manea, jucător de echipa naţională. Este normală poziţia aia să îl ai pe Andrei Ivan în spatele tău, în loc să îl ai în faţa ta?

Vorbim tehnic, ce trebuia să facă Manea? Jucător de naţională, nu un copil. Dacă treceau 10 minute, nu cred că mai luau gol, cu toată presiunea. Ştia CFR Cluj să se închidă. Dar când iei gol la două-trei minute.

Bine, şi ei au dat gol cu mare şansă. La CFR Cluj este o problemă cu modul în care se apără. Iau foarte multe goluri. Craiova poate fi supărată după rezultatul de ieri. Uite, intrau în cărţi pentru titlu”, a spus Ioan Andone, potrivit Fanatik.

Cu o cotă de piață de trei milioane de euro, Cristi Manea a jucat 38 de meciuri în acest sezon pentru CFR Cluj, reușind chiar să marcheze cinci goluri și să ofere cinci pase decisive.

• Ajuns la 25 de ani, Manea mai are contract cu ardelenii până în iunie 2024.