„FCSB pierde puncte pe mâna lui! Sunt curios cât mai e favoritul lui Becali” Critici dure pentru un titular al vicecampioanei

FCSB George Galamaz Joyskim Dawa Superliga
Data publicarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:51
Data actualizarii: Vineri 22 Septembrie 2023, 08:53

FCSB a remizat cu FC Hermannstadt în restanța etapei cu numărul cinci din Superliga României, scor 2-2.

Gazdele au deschis scorul prin Balaure, în prima repriză, însă Andrea Compagno a reușit să restabilească egalitatea. Italianul și-a dus și echipa în avantaj, la scurt timp după startul reprizei secunde, însă Sibiul a egalat prin Daniel Paraschiv, care inițial a ratat penalty-ul primit în urma gafei lui Joyskim Dawa

Fundașul central a pierdut prim-planul în fața lui Neguț, în propriul careu, iar apoi și-a pus ambele mâini pe fotbalistul advers, care a căzut în suprafața de pedeapsă. Arbitrul Flueran a arătat punctul cu var, iar decizia s-a menținut și după discuția cu arbitrii din camera VAR. Joyskim Dawa a fost eliminat, lăsându-și echipa în inferioritate numerică din minutul 60.

George Galamaz îl critică pe Joyskim Dawa: „FCSB pierde puncte pe mâna lui!”

George Galamaz (42 ani), fostul fundaș de la FCSB, a comentat prestația fotbalistului transferat de la FC Botoșani și a dat un verdict clar. Fostul fotbalist e de părere că vicecampioana pierde puncte din cauza fundașului central.

„E clar, FCSB pierde puncte pe mâna lui Dawa! În momentul în care eşti în propriul 16 şi tragi de adversar, e clar, e roşu direct! I-a furat adversarul balonul, a fost mai rapid Neguţ, dar e 11 metri clar, e roşu clar!

Sunt curios cât mai e favoritul lui Becali, rămâne de văzut. Trec etapele, FCSB era într-o perioadă bună şi a venit această sincopă”, a declarat George Galamaz la Prima Sport

George Galamaz a crescut la Sportul Studențesc, de unde a fost transferat de Rapid în ianuarie 2004. După jumătate de an petrecut în Giulești, fundașul a fost transferat de Dinamo, unde a evoluat doi ani și jumătate până a semnat cu Unirea Urziceni, alături de care a câștigat și titlul.

În august 2010 semna cu FCSB, unde a stat doi ani, iar apoi s-a transferat la UU Cluj, unde a jucat jumătate de sezon, până s-a înțeles cu Petrolul Ploiești în iulie 2012, de care s-a despărțit în ianuarie 2013, când a semnat cu Anorthosis, de unde s-a și retras în ianuarie 2014.

• 4 meciuri a jucat în naționala de fotbal a României fundașul.
  • 5 trofee a câștigat în carieră.

Joyskim Dawa își face mea culpa după remiza cu Hermannstadt

Joyskim Dawa a vorbit la finalul meciului, extrem de dezamăgit de eliminarea primită și de penalty-ul comis. Fundașul și-a asumat vina pentru eroarea făcută și le-a prezentat scuze coechipierilor săi.

„E vina mea. Dacă vreți să dați vina pe cineva, eu sunt acela. Trebuie să câștigăm toate meciurile dacă vrem să fim campioni...

N-a fost ușor în prima repriză, dar am jucat bine în partea secundă și, dacă nu făceam acel penalty, cred că am fi câștigat. Vreau să le prezint scuze colegilor. E doar vina mea, nu a lor. Mă simt prost. Mi-am lăsat echipa în inferioritate numerică.

Nu știu dacă a fost penalty, a fost un contact ușor. E nedrept să dai cartonaș roșu la faza asta. Eu nu cred că a fost penalty, dar, dacă asta a dictat arbitrul, înseamnă că așa a fost. Cred însă că arbitrii trebuie să verifice fazele mai mult la VAR. Ei după 10 secunde decid dacă e sau nu penalty.

Suntem o familie, câștigăm împreună, pierdem împreună, colegii m-au încurajat”, a declarat Joyskim Dawa conform Gsp.

Pentru Joyskim Dawa este al doilea cartonaș de la FCSB, după cel văzut la un meci cu Farul (2-3), din sezonul trecut.