FCSB Florin Lovin Hermannstadt Joyskim Dawa Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:10
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:11

Joyskim Dawa, stoperul lui FCSB, a fost eliminat direct în minutul 60 al meciului cu FC Hermannstadt, încheiat la egalitate, 2-2.

În minutul 60, la scorul de 2-1 pentru FCSB, Joyskim Dawa a văzut direct cartonașul roșu, după o eroare majoră în fața lui Cristian Neguț.

Florin Lovin: "Carență mare a lui Dawa"

După un aut executat de sibieni, mingea a fost aruncată spre careul celor de la FCSB, iar Dawa părea să aibă prim-planul. Stoperul camerunez a întârziat inexplicabil pasa înapoi către Târnovanu, iar Neguț a venit din spate și l-a deposedat. Văzând că pierde controlul mingii, iar Neguț se îndreaptă către un duel unu contra unu cu Târnovanu, Dawa a pus ambele mâini pe jucătorul Sibiului, care s-a prăbușit în careul vicecampioanei.

Fostul mijlocaș Florin Lovin (41 de ani), triplu campion al României (FCSB - 2005, 2006 și Astra - 2016), a criticat eroarea de poziționarea a lui Dawa, dar în special faptul că stoperul camerunez a pus ulterior ambele mâini pe Neguț și s-a ales inclusiv cu un cartonaș roșu.

"O carență mare. Tu, la genul ăsta de protejare, trebuie să protejezi centrul terenului, adică unde se duce mingea, spre portar, nu invers. El s-a pus invers cu corpul, spre exterior. N-are logică. El s-a dus invers cumva. Uite, el trebuia să se ducă în partea cealaltă.

Cum să îl mai ții? Nu e clar că iei roșu și penalty? Ai greșit, ai avut un moment de blackout, ok, dar cum să-l ții?! La ce poți să mai speri acolo?", a spus Florin Lovin, la Orange Sport.

Meciul a reprezentat o restanță din cadrul etapei a cincea. FCSB a ajuns și ea la nouă partide jucate în acest sezon, la fel ca majoritatea echipelor din campionat, iar acum are 22 de puncte, cu trei mai mult față de CFR Cluj.

Dacă ardelenii își vor câștiga restanța cu Sepsi, programată pe 5 octombrie, atunci o vor egala pe FCSB în clasament.