Joyskim Dawa FCSB Hermanntadt Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 21:41
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 21:57

FCSB a rămas în inferioritate numerică din minutul 60 al meciului cu FC Hermanntadt, după ce Joyskim Dawa a fost eliminat.

În minutul 60, la scorul de 2-1 pentru FCSB, Joyskim Dawa a văzut direct cartonașul roșu, după o eroare majoră în fața lui Cristian Neguț.

Gafă de proporții a lui Joyskim Dawa în Hermanntadt - FCSB

După un aut executat de sibieni, mingea a fost aruncată spre careul celor de la FCSB, iar Dawa părea să aibă prim-planul. Stoperul camerunez a întârziat inexplicabil pasa înapoi către Târnovanu, iar Neguț a venit din spate și l-a deposedat.

Văzând că pierde controlul mingii, iar Neguț se îndreaptă către un duel unu contra unu cu Târnovanu, Dawa a pus ambele mâini pe jucătorul Sibiului, care s-a prăbușit în careul vicecampioanei.

Arbitrul Viorel Flueran a dictat penalty pentru Hermannstadt și cartonaș roșu pentru Dawa. Decizia s-a menținut și după discuția cu arbitrii din camera VAR, iar Daniel Paraschiv a dus scorul la 2-2, după ce inițial Târnovanu apărase lovitura de la 11 metri.

• Pentru Joyskim Dawa este al doilea cartonaș de la FCSB, după cel văzut la un meci cu Farul (2-3), din sezonul trecut.

Având în vedere că a văzut direct cartonașul roșu, Joyskim Dawa va fi suspendat, cel mai probabil, pentru două jocuri.

Pentru FCSB urmează partida cu Sepsi OSK, din Liga 1 (duminică) și jocul cu FC Bihor, din Cupa României (miercuri).