„E vina mea! Mă simt prost” Joyskim Dawa, asumat după ce a făcut penalty și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică

Joyskim Dawa FCSB Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:19
Data actualizarii: Joi 21 Septembrie 2023, 23:20

FC Hermannstadt și FCSB au remizat în restanța din etapa cu numărul cinci a Superligii României, scor 2-2.

Balaure a deschis scorul la Sibiu, dar Compagno a egalat din penalty, în prima repriză. În a doua parte, italianul și-a dus echipa în avantaj, cu un gol cu capul, marcat la două minute după pauză, însă avantajul vicecampioanei a ținut până în minutul 60. Joyskim Dawa l-a faultat pe Neguț în careu, după ce jucătorul gazdelor l-a deposedat.

Fundașul a pus ambele mâini pe jucătorul Sibiului, iar arbitrul Viorel Flueran a arătat punctul cu var și i-a arătat cartonașul roșu lui Dawa. Decizia s-a menținut și după discuția cu arbitrii din camera VAR. Daniel Paraschiv a ratat lovitura de pedeapsă, însă s-a repliat și l-a învins pe Târnovanu, care a respins balonul puțin în lateral.

Joyskim Dawa își face mea culpa după remiza cu Hermannstadt

Joyskim Dawa a vorbit la finalul meciului, extrem de dezamăgit de eliminarea primită și de penalty-ul comis. Fundașul și-a asumat vina pentru eroarea făcută și le-a prezentat scuze coechipierilor săi.

„E vina mea. Dacă vreți să dați vina pe cineva, eu sunt acela. Trebuie să câștigăm toate meciurile dacă vrem să fim campioni...

N-a fost ușor în prima repriză, dar am jucat bine în partea secundă și, dacă nu făceam acel penalty, cred că am fi câștigat. Vreau să le prezint scuze colegilor. E doar vina mea, nu a lor. Mă simt prost. Mi-am lăsat echipa în inferioritate numerică.

Nu știu dacă a fost penalty, a fost un contact ușor. E nedrept să dai cartonaș roșu la faza asta. Eu nu cred că a fost penalty, dar, dacă asta a dictat arbitrul, înseamnă că așa a fost. Cred însă că arbitrii trebuie să verifice fazele mai mult la VAR. Ei după 10 secunde decid dacă e sau nu penalty.

Suntem o familie, câștigăm împreună, pierdem împreună, colegii m-au încurajat”, a declarat Joyskim Dawa conform Gsp

Pentru Joyskim Dawa este al doilea cartonaș de la FCSB, după cel văzut la un meci cu Farul (2-3), din sezonul trecut.