„Din cauza lui s-a schimbat soarta partidei!” Andrea Mandorlini, pus la zid după înfrângerea în fața FCSB-ului

Andrea Mandorlini Basarab Panduru CFR Cluj FCSB Superliga Andrea Mandorlini
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 08:35
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 08:39

FCSB a trecut de CFR Cluj cu 1-0 și își continuă seria perfectă în Superligă.

Duminică seara, pe Stadionul Steaua, FCSB a reușit să obțină o importantă victorie în fața echipei CFR Cluj, cu scorul de 1-0 (0-0), într-un meci din etapa a patra a Superligii.

Antrenorul CFR-ului, Andrea Mandorlini, a fost criticat pentru schimbările făcute în minutul 60, în special pentru trecerea la jocul cu 3 fundași centrali, mutare care, potrivit lui Basarab Panduru, a schimbat soarta meciului.

”FCSB joacă în viteză, CFR a fost bună cât a încercat să inchidă culoarele spre propria poartă, doar că dacă trebuie să discutăm ceva, modificările din minutul 60 făcute de CFR au schimbat soarta meciului. Întrebarea este ce a vrut Mandorlini în momentul acela? Voia ca CFR-ul să bată sau a greşit?

Impresia mea este că nu a făcut bine ce a făcut. Jucând cu 3 fundaşi centrali, FCSB nu a avut ocazii, din momentul ăla s-au schimbat lucrurile. Olaru nu a putut să patrundă printre cei 3 fundaşi centrali. Nu că vrei să câştigi meciul, ba mai mult, îi dai posiblitatea lui FCSB să câştige meciul”, a spus Basarab Panduru, potrivit Orangesport

CFR Cluj ocupă în prezent poziția a patra în clasament, cu 7 puncte, în timp ce FCSB, condusă de Elias Charalambous, se află în fruntea clasamentului cu maximum de puncte, 12.

FCSB e lider cu maximum de puncte după patru etape. CFR e pe patru, cu șapte puncte.

Cele două echipe s-au întâlnit de 71 de ori în principala competiţie internă, de 27 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat clujenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.