Cea mai dură reacție după FCSB - CFR Cluj: "Cum să faci așa ceva? E incredibil, impardonabil!"

FCSB CFR Cluj Florin Raducioiu Vlad Chiriches Superliga
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 00:24
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 00:23

FCSB a învins CFR Cluj, scor 1-0, pe Stadionul Steaua, în etapa a patra din Liga 1.

Andrea Compagno a înscris unicul gol al meciului, în minutul 67, din penalty. La meci au asistat peste 28.000 de suporteri, record pentru noul Stadion Steaua.

Florin Răducioiu, îngrozit de erorile lui Vlad Chiricheș

Vlad Chiricheș a fost din nou criticat de mai mulți analiști TV. Experimentatul stoper a avut o evoluție nesigură, greșind mai multe pase și încasând rapid un cartonaș galben.

Florin Răducioiu consideră impardonabile anumite greșeli ale lui Vlad Chiricheș. Fostul mare atacant s-a referit prima dată la o fază din minutul 24, când fundașul a pasat direct unui adversar, în zonă centrală, iar de acolo a apărut o ocazie a lui Birligea.

"Cartonaș galben a luat la început. Nu e prima dată când el face asemenea greșeli și trebuie să fie mai atent. În minutul 24, eu n-am înțeles. Este impardonabil această greșeală pe care o face un jucător de experiența lui!

Nu e posibil ca un apărător să dea o pasă cu exteriorul, în primul rând. Aproape niciodată! Și niciodată în acea zonă centrală. Nu există așa ceva. Pentru mine e impardonabil. Acum, hai să-l iertăm, dar dacă joci cu acei vikingi de la Nordsjaelland...", a spus Răducioiu, la Prima Sport.

Ulterior, Răducioiu a văzut o altă pasă greșită a lui Chiricheș, tot la un adversar, în minutul 83.

"Hai să spunem lucrurilor pe nume. Cum să faci așa ceva? Din nou, cu exteriorul, incredibil! Dă pasa cu latul, frumos", a reacționat Florin Răducioiu.

• FCSB a ajuns la șase victorii din șase: patru în Liga 1 și două în preliminariile Conference League. Vicecampioana ocupă primul loc în campionat, cu 12 puncte, la patru lungimi peste a doua clasată, Universitatea Craiova.
  • Pentru FCSB urmează meciul de acasă cu Nordsjaelland, din turul 3 preliminar Conference League, joi, de la ora 21:30.
  • CFR Cluj a rămas cu 7 puncte și ocupă locul 4 în Liga 1.

Și Basarab Panduru îl critică pe Vlad Chiricheș

Basarab Panduru a analizat prestația mai multor jucători de la FCSB. Darius Olaru, Joyskim Dawa și Octavian Popescu au intrat în categoria celor lăudați, în timp ce Vlad Chiricheș și Florinel Coman mai degrabă au dezamăgit, în opinia fostului internațional.

Panduru spune că nu înțelege anumite greșeli majore comise de Vlad Chiricheș, care se puteau solda cu gol sau goluri marcate de CFR Cluj.

"Olaru cred că a fost bun. Chiricheș, nu. Nici Dawa nu a fost rău. Compagno a intrat bine. Coman, nu știu, parcă a făcut meciuri mai bune. Octavian Popescu nu a fost rău, mi s-a părut că s-a implicat mult mai mult decât la alte meciuri. Pe faza de atac mi s-a părut că face lucrurile mai în viteză, s-a implicat și în defensivă. E un început spre ceva ce ar trebui să fie bine. Începe anul foarte bine, cu două goluri și nu e rău, dar în seara asta chiar i-aș da un plus.

Chiricheș cred că are nevoie de meciuri, de antrenamente, iar asta cred că îl va ajuta. Ai văzut atâtea pase greșite într-un meci la el, în care să-i pună pe adversari în poziții de a înscrie? Vorbeam de Dawa care trebuie să înțeleagă, dar tu, Chiricheș, faci și tu d-astea?", a spus Panduru, la Orange Sport.