„Cel mai bun transfer din Superligă!” Jucătorul care a impresionat în prima etapă din noul sezon al Ligii 1

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 18 Iulie 2023, 08:45
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 08:48

Dinamo și Universitatea Craiova s-au întâlnit luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în ultima confruntare din etapa inaugurală a Superligii.

Meciul s-a încheiat cu victoria oltenilor, în ciuda evoluție slabe a acestora, mai ales în prima repriză. Un jucător al Universității Craiova a reușit să impresioneze pe „Arcul de Triumf”.

Este vorba despre Alexandru Mitriță, revenit în această vară printre „lei”, considerat cel mai bun transfer din Superliga de către Răzvan Pleșca.

Ionuţ Rada (41 de ani) l-a lădat și el pe micuțul jucător ofensiv al Universității Craiova.

„Cred că aici s-a decis în mare parte meciul. Mitriţă a pasat, apoi acţiunea individuală. Foarte multe acţiuni idvidulae la Craiova, iar la Dinamo joc de echipă”, a pus Ionuţ Rada, potrivit Primasport.

„Mie mi se pare cel mai... dar e acolo. E cel mai bun transfer făcut în Superligă. Nu discutăm că nu a reuşit să se impună pe unde a fost Eu l-am prins înainte să plece şi era peste toţi. Om de bază la echipa naţională, dădea goluri importante cu Norvegia”, a spus Răzvan Pleşca pentru sursa citată mai sus.

Dinamo - Universitatea Craiova, scor 0-2

Universitatea Craiova a început în forță meciul si a avut o ocazie mare de gol prin Alexandru Crețu în minutul 4, dar mingea a trecut peste poartă. Dinamo a încercat să-și impună jocul, dar nu a reușit să creeze ocazii clare de gol în prima repriză.

În repriza a doua, Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 54 prin Andrei Ivan, care a transformat un penalty obținut de Mitriță după un fault al portarului lui Dinamo. Momentul-cheie al meciului s-a petrecut în minutul 58, când Dinamo a primit și ei un penalty. Ahmed Bani a executat lovitura de la 11 metri, însă portarul Universității Craiova, Laurențiu Popescu, a respins mingea.

Pe finalul meciului, în minutul 90+5, Universitatea Craiova a stabilit scorul final de 2-0 prin golul marcat de Markovic, după o pasă decisivă a lui Mitriță.