Alex Mitriță, discurs cu cărțile pe față după Dinamo - Universitatea Craiova 0-2

alex mitrita Universitatea Craiova Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 23:40
Data actualizarii: Marti 18 Iulie 2023, 10:34

Echipa lui Neagoe a luat cele trei puncte după o victorie obținută cu greu, Dinamo - Univ. Craiova 0-2.

Universitatea Craiova a învins luni seara, în deplasare, formaţia Dinamo, scor 2-0, în prima etapă a Superligii. Ahmed Bani a ratat un penalti pentru Dinamo în repriza secundă, la 0-1.

Alex Mitriță a impulsionat în permanență atacul echipei lui Eugen Neagoe. A scos penalty-ul din care Andrei Ivan a deschis scorul și a a arătat o excelentă capacitate de efort. La final, Mitriță a surprins. A spus că Universitatea a intrat pe teren cu o doză de teamă în fața nou-promovatei Dinamo.

Alex Mitriță, discurs sincer

"Am început puțin temător prima repriză, sunt foarte bucuros de această victorie. Meci greu, ați văzut cum au jucat în prima repriză, au jucători buni.

Este de start de sezon, venim după un cantonament foarte greu, dar e important că ne-am îndreptat în repriza a doua.

Ne dorim un trofeu, dar vrem să luăm fiecare meci în parte. Cu toții putem mai mult, avem timp să ne cunoaștem bine, cu meciurile acumulate va fi altceva.

Mi-au lipsit aceste meciuri, e altă presiune când ai fanii lângă tine, joci cu altă motivație.

Promisiunea mea e că voi da totul pe teren. Pentru fiecare jucător echipa națională e un impuls. Sperăm să avem cât mai mulți jucători la echipa națională", a declarat Mitriță, la finalul partidei Dinamo - Universitatea Craiova 0-2.

Dinamo - Univ. Craiova 0-2

DINAMO: A. Golubovic - G. De Moura, Giafer, Bena, Amzăr - N. Roşu, Larrucea, D. Iglesias (C. Costin 72), Ghezali (C. Ţîră 83) - A. Bani (Borcea 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 65). ANTRENOR: Ovidiu Burcă

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Borţa (Căpăţână 61), Zajkov, Raul Silva, N. Bancu - Al. Creţu (Mateiu 72), Screciu - A. Ivan (Işfan 81), Roguljic (Markovic 46), A. Mitriţă - A. Trică (M. Danciu 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Amzăr 36, Golubovic 53, N. Roşu 78, G. de Moura 87 / Markovic 57, Borţa 58, Al. Creţu 59, A. Mitriţă 80