Panduru, dat pe spate după Dinamo - Univ. Craiova: "Cel mai bun de departe! Doar el a fost în teren"

Basarab Panduru Alexandru Mitrita Dinamo Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 23:49
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 23:49

Dinamo - Universitatea Craiova, ultimul meci din prima rundă a Ligii 1, s-a încheiat cu victoria oltenilor, pe Arcul de Triumf, scor 2-0.

După o primă repriză fără goluri, tabela s-a deblocat în actul secund. Horațiu Feșnic a dictat câte un penalty pentru fiecare echipă în decurs de cinci minute: Andrei Ivan a transformat pentru Universitatea Craiova, în timp ce Ahmed Bani a ratat în fața lui Laurențiu Popescu. Scorul final a fost stabilit de Jovan Markovic, în minutul 90+6.

Basarab Panduru, laude pentru Alexandru Mitriță

După meci, Basarab Panduru a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Alexandru Mitriță. Revenit în Bănie, internaționalul român a fost cel mai periculos jucător al oaspeților, a obținut penalty-ul transformat de Ivan și a pasat decisiv la golul lui Markovic.

Totuși, Panduru avertizează că nu numai Mitriță trebuie să fie în formă pentru ca Universitatea Craiova să obțină rezultate și subliniază că oltenii nu au avut o seară grozavă.

"Cred că trebuie să avem răbdare. E primul meci, nu știu dacă putem să-i judecăm la maxim. Craiova nu a făcut un meci bun, dar e începutul campionatului. Cu un Mitriță nu știu dacă se face primăvară. El a fost de departe cel mai bun fotbalist din această seară, se vede că joacă un altfel de fotbal. Când Markovic, Ivan, Baiaram, Mitriță sunt în formă și cu alt fundaș dreapta acolo, Craiova arată bine. Acum trebuie să și joace altceva.

În seara asta câștigă cu noroc. Nu s-au văzut nici unii, nici alții în prima repriză. În repriza a doua se începe cu penalty-ul transformat de Ivan, după care și Dinamo are un penalty pe care îl ratează. După care, doar Mitriță e în teren, el face toate fazele", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Ce a spus Alexandru Mitriță după meciul cu Dinamo

Alex Mitriță a impulsionat în permanență atacul echipei lui Eugen Neagoe. La final, Mitriță a surprins. A spus că Universitatea a intrat pe teren cu o doză de teamă în fața nou-promovatei Dinamo.

"Am început puțin temător prima repriză, sunt foarte bucuros de această victorie. Meci greu, ați văzut cum au jucat în prima repriză, au jucători buni.

Este de start de sezon, venim după un cantonament foarte greu, dar e important că ne-am îndreptat în repriza a doua.

Ne dorim un trofeu, dar vrem să luăm fiecare meci în parte. Cu toții putem mai mult, avem timp să ne cunoaștem bine, cu meciurile acumulate va fi altceva.

Mi-au lipsit aceste meciuri, e altă presiune când ai fanii lângă tine, joci cu altă motivație.

Promisiunea mea e că voi da totul pe teren. Pentru fiecare jucător echipa națională e un impuls. Sperăm să avem cât mai mulți jucători la echipa națională", a declarat Mitriță, la finalul partidei Dinamo - Universitatea Craiova 0-2.