„Au excelat toți din punct de vedere al determinării!” Mesajul lui Flavius Stoican după egalul cu CFR Cluj

Flavius Stoican CFR Cluj FC Botosani Superliga Flavius Stoican
Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 21:56
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 22:50

FC Botoşani a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, meciul cu formaţia CFR Cluj, scor 1-1, în etapa a 20-a din Superligă.

La finalul partidei, Flavius Stoican, aflat la primul meci pe banca moldovenilor, s-a declarat mulțumit de jocul fotbaliștilor săi.

„Bravo lor că nu au cedat! E un meci cu o echipă care a făcut un meci bun în prima repriză, au controlat-o ei, dar a fost destul de echilibrată, chiar dacă ei au avut iniţiativa. A doua repriză noi am avut iniţiativa, Dragu a marcat primul gol şi sper să o ţinem tot aşa.

Ştiam că există potenţial, important e să rămânem modeşti şi să încercăm să facem un meci bun şi etapa următoare (n.r.: cu FCSB). Le-am spus că nu trebuie să ne gândim neapărat la victorie cu CFR, ci să facem un meci bun mai întâi.

Stoican, mulțumiți de determinarea arătată de fotbaliștii săi

E destul de devreme să spun cine m-a impresionat şi cine nu, azi au excelat toţi şi din punct de vedere al determinării.

Există putină precipitare când avem mingea la picior, dar e normal pentru că au fost ultimele rezultate care le-a dat un pic de neîncredere. Sper să rezolv această problemă şi să avem aceeaşi dorinţă şi cu cei de la FCSB.

Întâlnim o echipă cu jucători valoroşi şi nu vrem să mergem fără modestie, trebuie să mergem cu atenţie că fotbalul te pedepseşte când nu-l tratezi corect. Azi s-au întors multe ghinioane”, a spus Flavius Stoican la finalul meciului cu CFR Cluj.

CFR a deschis scorul prin mijlocaşul croat Lovro Cvek (28), însă gazdele au smuls egalul pe finalul partidei, graţie golului reuşit de Andrei Dragu (90+1), care a împins în poartă mingea şutată de Mihai Roman II şi deviată de portarul Simone Scuffet.

CFR Cluj e neînvinsă de patru meciuri în campionat, trei victorii şi un egal.

FC Botoşani nu a mai câştigat de şapte etape, în care are patru egaluri şi trei înfrângeri.