„Asta le-am cerut jucătorilor!” Ce a spus Giovanni Constantino după remiza cu Universitatea Craiova

Giovanni Constantino FC U Craiova Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 23:52
Data actualizarii: Sambata 04 Noiembrie 2023, 23:55

Universitatea Craiova și FC U Craiova s-au duelat în etapa cu numărul 15 din Superliga României, scor 1-1.

Derby-ul din Bănie s-a încheiat cu o remiză între cele două rivale. Scorul a fost deschis de Căpățînă, în minutul 29, dar Aurelian Chițu a restabilit egalitatea, în minutul 63. Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 77, însă tabela a rămas intactă.

Giovanni Constantino, mulțumit de jucătorii săi

Giovanni Constantino a bifat al patrulea său meci pe banca tehnică a echipei patronate de Adrian Mititelu. Italianul a înregistrat două remize, o înfrângere și o victorie în Cupa României și s-a arătat mulțumit de cum s-au prezentat fotbaliștii săi în duelul de pe „Ion Oblemenco”.

„Vreau să-mi felicit jucătorii, au inimă. Avem inimă mare, am arătat-o astăzi. Am avut ghinion cu UTA, astăzi meritam să câștigăm. Le-am cerut jucătorilor în repriza a doua să centreze, să centreze, să centreze, să centreze. Puteam marca un al doilea gol tot dintr-o centrare.

A fost un derby, dar ne respectăm. E frumos să fie așa, totul e pe teren. Comportamentul fanilor de la finalul meciului ne face să luptăm. Trebuie remarcat, nu vedem des jucători în peluză după meci. Nu am înțeles cartonașul roșu (n.r. primit de Dan Vasilică), nu am înțeles de ce l-a dat”, a declarat Giovanni Constantino la finalul meciului.

În urma remizei, Universitatea Craiova a rămas pe locucl 4 în clasament cu 23 de puncte obținute în 15 meciuri jucate, la opt distanță de liderul FCSB, care are și un meci în minus. În următoarea etapă, echipa lui Corneliu Papură joacă pe teren propriu cu Dinamo București.

De cealaltă parte, FC U Craiova se află pe locul 15, având 15 puncte, la egalitate cu UTA Arad, care are și un meci în minus. Echipa lui Giovanni Constantino se va deplasa pe terenul FCSB-ului în etapa următoare.