„Am fost extrem de surprins și nervos!” Reacție tranșantă a lui Charalambous când a fost întrebat despre accidentările lui Coman și Olaru

Elias Charalambous Darius Olaru FCSB FCSB - Dinamo Florinel Coman Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 21 Iulie 2023, 14:41
Data actualizarii: Vineri 21 Iulie 2023, 14:42

FCSB - Dinamo se joacă sâmbătă, 22 iulie de la 21:30 și se vede în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Elias Charalambous a susținut conferința de presă permergătoare meciului cu Dinamo, care se va disputa pe stadionul Arcul de Triumf, după ce FCSB nu a fost primită în Ghencea. Antrenorul cipriot a prefațat duelul cu echipa lui Ovidiu Burcă și a vorbit și despre situația lotului său.

Elias Charalambous, iritat de discuțiile apărute după schimbările lui Florinel Coman și Darius Olaru

Tehnicianul a fost întrebat despre starea în care se găsesc Darius Olaru și Florinel Coman, ambii fiind schimbați în minutul 44, respectiv la pauză, în partida cu FC U Craiova, câștigată cu 3-1. După meci, Coman a declarat că s-a resimțit după ce a executat penalty-ul care a făcut scorul 2-0 și a cerut să fie schimbat ca măsură de precauție.

Schimbările au ridicat mari semne de întrebare, iar unele voci au sugerat că ar fi fost dictate de Gigi Becali, iar motivul invocat ar fi doar o scuză. Charalambous s-a arătat extrem de nervos pe speculațiile respective și a dezvăluit care e starea fotbaliștilor săi.

„Sunt apți, au pierdut câteva antrenamente, am auzit unii oameni spunând că au ieșit doar așa de pe teren săptămâna trecută. Sunt surprins, aici fiecare vrea să spună ce vrea, s-au accidentat meciul trecut, am fost extrem de surprins și nervos, sincer să fiu când am auzit zvonurile astea, că au ieșit doar așa. Nu, au ieșit pentru că erau accidentați, au ratat câteva antrenamente, dar sunt pregătiți pentru mâine. Sunt apți de joc, vom vedea mâine dacă sunt în echipa de start”, a declarat Elias Charalambous la conferința de presă.

Ilie Dumitrescu a reacționat imediat: ”Eu nu cred asta”

„La acel penalty am căzut prost, am simțit o durere la spate, sper ca în două zile să fiu OK. A fost mai bine să ies, am vorbit cu Elias și am spus că e mai OK să ies”, a spus Coman.

Analistul TV nu a crezut explicația dată de Florinel Coman și a lăsat de înțeles că Gigi Becali ar fi avut o implicare pentru schimbarea șeptarului de la FCSB.

„Penalty-ul a fost făcut în minutul 17. A avut o problemă la căzătură acolo Coman și a mai jucat vreo 30 de minute (n.r. râde). E delicat, el ce să spună? Eu nu cred că a avut ceva. Dacă știe și tratamentul că în două zile este gata...

El este un profesionist și îmi pare rău. În perioada asta trebuie să le dai jucătorilor 65-70 de minute, pentru a intra în ritm”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.