Viorel Moldovan se ia de un jucător de la FCSB: ”Nu poți să ai o asemenea atitudine”

Viorel Moldovan FCSB FCSB - Oțelul Galați Superliga Viorel Moldovan / Foto: Sport Pictures.
Data publicarii: Marti 05 Decembrie 2023, 16:16
Data actualizarii: Marti 05 Decembrie 2023, 16:16

FCSB a pierdut meciul cu Oțelul Galați de pe teren propriu, scor 0-2, în etapa cu numărul 18 din Superliga României.

FCSB a început meciul cum nu se putea mai rău pe Arena Națională. Samuel Teles a profitat de o gafă a lui Mihai Lixandru, l-a deposedat pe Ovidiu Popescu și a înscris din poziție ideală încă din minutul șapte.

Vicecampioana a alergat după golul egalizator, dar tot Oțelul a înscris în partea secundă. Cisotti a stabilit scorul final în minutul 64 cu un șut la colțul lung, fără nicio șansă pentru Ștefan Târnovanu.

Meciul s-a încheiat cu eliminarea lui Florinel Coman (25 de ani), care a văzut al doilea cartonaș galben în prelungirile partidei, astfel că va lipsi în meciul cu FCU Craiova din Cupa României, și nu în cel din campionat cu CFR Cluj.

Viorel Moldovan se ia de Florinel Coman: ”Dezamăgitor”

Multe voci au susținut în spațiul public că internaționalul român ar fi căutat al doilea cartonaș galben pentru a nu pierde meciul cu CFR Cluj. Chiar și Viorel Moldovan susține că gestul făcut de Coman este unul ”dezamăgitor”.

„Îmi amintesc un asemenea caz cu Sergio Ramos, la un nivel mult mai mare, un joc de Champions League cu cei de la Ajax. A câştigat Real Madrid la Amsterdam, 2-1, iar Sergio Ramos a căutat al doilea galben pentru a fi suspendat la retur şi l-a primit.

Ramos a recunoscut că a căutat al doilea galben, iar UEFA s-a sesizat. Poate ar trebui să se sesizeze şi aici, pentru că este, totuşi, jucător de echipă naţională. Nu poţi să ai o asemenea atitudine.

Ai realizat că ai făcut o prostie, ai luat galbenul ăla şi ai căutat soluţia asta, cred eu, la sugestia oficialilor de la FCSB. Dezamăgitor!

La noi fotbalul e şmecherie, societatea e şmecherie, politica e şmecherie, totul e şmecherie. Din păcate, asta este situaţia. Trebuie să fii şmecher. O mare parte din vină o are arbitrul Bîrsan, care a fost foarte, foarte slab. Dă-i roşu direct şi stă două etape. La revedere, l-ai potolit!”, a spus Moldovan, la Prima Sport.

FCSB ratează șansa de a se distanța la opt puncte față de următoarele două clasate, CFR Cluj și Universitatea Craiova, după 18 etape. Cu fosta campioană se va întâlni în următoarea etapă, în Gruia, iar dacă va pierde, lupta la titlu se poate relansa.

De partea cealaltă, Oțelul Galați a obținut trei puncte mari în lupta pentru play-off. Are 23 de puncte și este pe locul nouă, la trei distanță față de Universitatea Cluj, ocupanta ultimului loc de play-off.