Viorel Moldovan a dat verdictul! Ce a spus despre penalty-ul controversat care a decis soarta meciului FCSB - CFR Cluj

Andrea Compagno CFR Cluj FCSB Viorel Moldovan Superliga Andrea Compagno
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 08:55
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 08:58

FCSB a obținut o victorie importantă, pe teren propriu, într-un meci tensionat împotriva echipei CFR Cluj, scor 1-0, disputat în etapa a patra a Superligii. Această partidă a marcat întoarcerea „roș-albaștrilor” pe Ghencea, după o pauză de 8 ani.

După o primă repriză în care cele două echipe au trecut pe rând pe lângă deschiderea scorului, FCSB a reușit să marcheze în partea secundă, dintr-o lovitură de pedeapdă obținută și transformată de Compagno.

Deși în primă fază părea să nu fie vorba despre un fault clar, arbitrul Marcel Bîrsan a decis să acorde un penalty în favoarea bucureștenilor, după căderea lui Compagno. Decizia controversată a arbitrului a fost confirmată și de analiza VAR, iar Compagno a transformat lovitura de pedeapsă, decisivă pentru soarta meciului.

Moldovan contestă penalty-ul primit de FCSB

Viorel Moldovan a susținut că FCSB merita victoria, întrucât a fost mai agresivă în teren. Cu toate acestea, fostul fotbalist consideră că decizia de a acorda penalty-ul a fost prea ușor luată, ridicând semne de întrebare cu privire la justificarea sa.

„Din punctul meu de vedere FCSB merită victoria, chiar dacă a fost obţinută în urma unui penalty uşor acordat, discutabil. A fost echipa care a avut mai mult iniţiativa. Dar penalty-ul a fost foarte uşor acordat....” a spus Moldovan, potrivit Primasport.

FCSB e lider cu maximum de puncte după patru etape.

Cele două echipe s-au întâlnit de 71 de ori în principala competiţie internă, de 27 de ori s-au impus bucureştenii, de 19 ori au câştigat clujenii, iar alte 25 de partide s-au terminat la egalitate.