Vlad Chiricheș a comis-o și în meciul cu CFR, dar știe cum va trece FCSB de Nordsjaelland!

Vlad Chiriches CFR Cluj Conference League FC Nordsjaelland FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 07 August 2023, 08:47
Data actualizarii: Luni 07 August 2023, 08:52

Căpitanul naționalei României a revenit la fosta Steaua după aventurile la cluburile din străinătate.

Vlad Chiricheş, căpitanul naționalei revenit la FCSB, crede că echipa este pe un drum bun și că el începe să se integreze în colectiv, după victoria cu 1-0 obţinută duminică seara, în Ghencea, cu CFR Cluj.

„Aş vrea să le mulţumesc celor prezenţi la stadion în seara asta, au făcut o atmosferă frumoasă. E un stadion nou, poate şi-a pierdut un pic din spiritul de altădată, sperăm să mai avem ocazia să jucăm aici.

Cred că am controlat jocul şi ca posesie, şi ca momente de poartă. Au avut şi ei ocazii, dar din ce am simţit eu din teren nu a fost ceva extraordinar.

Vlad Chiricheș: ”Eu am jucat 90 de minute, ceea ce e bine, încep să prind ritm”

Eu am jucat 90 de minute, ceea ce e bine. E bine că încep să prind ritm, să joc mai mult, şi asta mă ajută. Acum mă simt bine, e clar că am nevoie să mă recuperez.

Despre momentul ăsta bun de început, noi, echipa simţim că suntem bine, avem încredere, avem plăcerea asta de a juca.

Despre Nordsjaelland (n.r. - viitoarea adversară din preliminariile Conference League) ce să spun! Am văzut câteva clipuri şi  e o echipă care are posesie, sunt agresivi. Sperăm să găsim un plan foarte bun de joc, să câştigăm şi să ne calificăm”, a declarat Vlad Chiricheş.

Fundașul central a făcut mai multe erori în meciul cu CFR Cluj din Ghencea, iar în prima repriză i-a pasat în careu adversarului Bîrligea, care nu a speculat gafa lui Chiricheș.