Verdictul specialistului după Sepsi - FCSB 2-5. Marius Avram a analizat faza complicată

Marius Avram arbitraj Catalin Popa Sepsi - FCSB 2-5 verdictul specialistului Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 25 Septembrie 2023, 10:29
Data actualizarii: Luni 25 Septembrie 2023, 10:44

FCSB a dominat clar partida de la Sfântu Gheorghe jucată cu Sepsi, duminică seara, scor 5-2.

Partida a contat pentru etapa a zecea a Superligii, iar echipa lui Elias Charalambous s-a distanțat în clasament față de CFR Cluj, care are șase puncte mai puțin, dar și două meciuri mai puțin disputate.

La Sfântu Gheorghe, Alexandru Băluţă a fost faultat în careu de Florin Ştefan în minutul 75, iar lovitura de la 11 metri acordată de centralul Cătălin Popa a fost transformată de croatul Damjan Djokovic, intrat la pauză pe teren.

• Marius Avram aduce ultimele detalii despre implementarea VAR in Liga 1! Care este stadiul proiectului si cand s-ar putea introduce

Sepsi - FCSB 2-5 | Verdictul specialistului

Marius Avram, fost ecuson FIFA, a analizat prestația centralului Cătălin Popa și a spus că lovitura de la 11 metri pentru FCSB a fost acordată just.

”Nu, nu au fost probleme. A fost o lovitură de la 11 metri corect acordată de Cătălin Popa. El a fost bine în meciul de azi, dacă eliminăm faza aia, care nu a contat în contextul jocului. Nu a dat al doilea galben (n.r. la Francisco Junior) în prima repriză.

Am văzut că a alergat destul de mult, cam central. A și lovit mingea în a doua repriză. Dar pe noi ce ne interesează?

Ca deciziile să fie bune, să nu fie greșeli de arbitraj, nu neapărat cum aleargă și cum se deplasează. Eu zic că și-a făcut treaba în general bine”, a spus Marius Avram, potrivit Digisport.

Sepsi - FCSB 2-5 | Gol magnific înscris de Olaru

Adrian Şut (6) a deschis scorul cu un şut de la peste 25 de metri, iar Darius Olaru (11) l-a majorat cu o execuţie superbă, preluare cu dreptul şi şut din voleu cu stângul din afara careului. Sepsi OSK a redus din diferenţă după pauză, prin slovacul Pavol Safranko (51), din centrarea lui Roland Varga, dar FCSB a refăcut ecartul prin reuşita lui Florinel Coman (57), angajat excelent în careu de Olaru.

Nord-macedoneanul Isnik Alimi (61) a marcat din nou pentru gazde, lansat de Cosmin Matei, dar FCSB a mai punctat de doiă ori pentru bucureşteni, prin Octavian Popescu (69), după un slalom prin apărarea covăsneană, şi prin croatul Damjan Djokovic (75 - penalty), după ce Alexandru Băluţă a fost faultat în careu de Florin Ştefan. Sepsi OSK a avut o bară, prin maghiarul Roland Varga (28).

La FCSB, Ionuţ Panţîru a intrat pe teren în min. 83 în locul lui Risto Radunovic. Panţîru nu mai jucase din 25 aprilie 2021, dintr-un meci cu Sepsi OSK, atunci când a fost accidentat grav de propriul coechipier, Adrian Şut. Sepsi OSK a pierdut al doilea meci consecutiv în acest campionat.

FCSB s-a impus cu 5-2 şi conduce în clasament cu 25 de puncte. Sepsi este pe locul 7, cu 12 puncte.

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu, Kecskes (Damaşcan 46), Ninaj, Fl. Ştefan (Rondon 77) - C. Matei, Alimi, Francisco Junior (Aganovic 63) - Oroian, Safranko (Debeljuh 77), R. Varga (I. Gheorghe 63). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru, Radunovic (Panţîru 84) - Ov. Popescu (Djokovic 46), Ad. Şut, Olaru (Haruţ 77) – Miculescu (Oct. Popescu 46), Compagno (A. Băluţă 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Francisco Junior 20, Ninaj 73 / Târnovanu 30, A. Băluţă 49

Arbitri: Cătălin Popa - George Florin Neacşu, Romică Bîrdeş - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Florin Andrei - Ovidiu Artene

Observator: Marian Salomir