Verdictul lui Leo Strizu înainte să-și anunțe demisia. Ce a spus despre Mihai Pintilii

FCSB Leo Strizu mihai pintilii Superliga Superliga Leo Strizu
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 22:43
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 23:06

Antrenorul 'din acte' al FCSB-ului, Leo Strizu, și-a dat demisia la flash-interviu după victoria „roș-albaștrilor” în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 4-1.

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 28 din Superligă, iar FCSB a câștigat categoric partida de pe Arena Națională, cu un ultim gol de senzație marcat de Malcom Edjouma.

După meci, Leo Strizu a anunțat că demisionează din postura de antrenor al grupării „roș-albastre”. Înainte de asta, tehnicianul a fost întrebat dacă este și el implicat în decizii la echipă alături de Mihai Pintilii și a oferit un răspuns categoric.

„M-ați întrebat despre colaborarea cu Pintilii. El fiind în tribună, eu pe bancă. Nu este absolut niciun fel de problemă, pentru că avem încredere mare în echipă. Comunicare există, dar v-am spus, și eu și Pintilii ne bazăm mult pe jucători, pe echipă. Nu are rost să intrăm în acest subiect. Știți foarte bine situația. Pintilii este cel care decide”, a spus Leo Strizu în urma victoriei de pe Arena Națională.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschi scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.