„Te interesează titlul de golgheter?” Andrea Compagno a oferit un răspuns neașteptat

Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 22:15
Data actualizarii: Vineri 03 Martie 2023, 00:02

FCSB - Petrolul Ploiești s-a terminat 4-1.

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 28 din Superligă, iar trupa dirijată de Mihai Pintilii a reușit să obțină toate cele trei puncte din confruntarea de pe Arena Națională.

După meci, Andrea Compagno, cel care l-a egalat pe Marko Dugandzic în topul golgheterilor din Superligă, a evidențiat faptul că nu-l interesează primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori.

„Sunt fericit și pentru mine. Cum am zis mereu, nu mă interesează dacă e penalty, dacă e centrare. Sunt foarte fericit că joc în această echipă, mergem înainte. V-am zis, nu mă interesează prea mult de gol în general. Sunt atacant, e normal. Dar, lucrul cel mai important e echipa. Sunt atacant și încerc să ajut cu goluri.

Am stat deja mult cu accidentare, cu suspendare. Îmi pare rău, dar asta e. Sigur, sigur! Mai avem două meciuri importante și apoi începe alt campionat. Mă interesează mai mult echipa. Să luăm titlul, ăsta e obiectivul nostru. (n.r. te interesează titlul de golgheter?) Nu. Mă gândesc doar la echipă”, a spus Andrea Compagno după meci.

FCSB - Petrolul Ploiești 4-1

„Roș-albaștrii” au început perfect meciul de pe Arena Națională. Adrian Șut a deschi scorul în minutul 5, dar Felix Mathaus a reglat imediat scorul de pe tabela de marcaj și a restabilit egalitatea în minutul nouă.

Au urmat două reușite pentru FCSB. Andrea Compagno i-a readus pe „roș-albaștri” în avantaj în minutul 29 și a dus scorul la 3-1 în partea a doua a partidei, în minutul 57.

Pe final, Malcom Edjouma a lovit spectaculos balonul și a închis tabela la 4-1 în favoarea trupei dirijate de Mihai Pintilii, cu o foarfecă superbă. FCSB a câștigat, astfel, trei puncte prețioase în lupta la titlu.