Verdict despre Andrea Mandorlini: ”Asta e clar”

CFR Cluj Andrea Mandorlini Basarab Panduru Superliga Superliga Andrea Mandorlini / Foto: Imago Images
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:45
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:44

CFR Cluj a pierdut duminică seară cu Sepsi OSK, scor 1-2, și se situează acum la opt puncte în spatele liderului FCSB.

Covăsnenii, în schimb, au urcat pe loc de play-off, dar sunt departe de gruparea roș-albastră, care pare că are drum liber către titlu în acest sezon.

CFR Cluj e de nerecunoscut. Ardelenii nu au mai câștigat de la sfârșitul lui octombrie, când învingeau campioana României, Farul Constanța, în Gruia, cu 3-1.

Basarab Panduru, fost internațional român, a vorbit despre situația antrenorului Andrea Mandorlini de la echipă și a evidențiat că în cazul în care italianul va continua la fel, cu rezultate negative, atunci poate spune adio de la funcția de principal.

”Are o problemă, asta e clar. Cât de mult timp trebuie să mergem înainte ca să vedem când un antrenor are o singură victorie în ultimele 11 meciuri. Nu ştiu cum te mai prinde următorul meci pe banca CFR-ului, dar e devreme să te schimbe că vine repede (n.r. meciul cu U Cluj).

E complicat rău. Nu cred... o să se ia sigur (n.r. o decizie la CFR). Banca a fost subţire azi. Ce jucători puteau să vină de pe bancă? Deac, care mai mult te-a încurcat. Ce ai avut, ai băgat. Nu ai cum să baţi aşa”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Panagiotis Tachtsidis (CFR Cluj) a deblocat tabela de marcaj în prima parte a meciului, mai exact în minutul 32, doar că ardelenii nu au putut ține de scor și în repriza secundă.

Sherif Kallaku a restabilit egalitatea în minutul 70, iar golul victoriei a venit în minutul 85, grație reușitei lui Vitalie Damașcan, care a fost servit de Cosmin Matei.

Pentru Sepsi OSK urmează ultimul meci din acest an, în campionat, cu FC Hermannstadt, pe teren opus, joi, 21 decembrie, de la ora 17:00, în timp ce CFR Cluj va primi vizita rivalilor de la ”U” tot joi, doar că de la ora 19:45.