Sepsi OSK - CFR Cluj Presa din Ungaria Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:29
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:30

Sepsi OSK - CFR Cluj s-a încheiat 2-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #20 din primul eșalon al României pe ”Sepsi Arena” din Sfântu Gheorghe. La capătul celor 90 de minute, covăsnenii au beneficiat de toate cele trei puncte.

Presa din Ungaria trage concluzia după Sepsi OSK - CFR Cluj: ”Pentru prima dată în acest sezon”

• Sepsi OSK a reușit să o încurce pe CFR Cluj în lupta pentru titlu și să avanseze, așadar, pe loc de play-off

Presa din Ungaria a scris despre victoria covăsnenilor, remarcând faptul că a fost primul rezultat pozitiv al clubului înregistrat cu fruntașele Superligii din această stagiune.

”Într-o mare luptă, Sepsi s-a întors împotriva CFR-ului”, au titrat cei de la NemzetiSport. ”Pentru prima dată în acest sezon, Sepsi OSK a prins o echipă de top din eșalonul României, venind din spate pentru a învinge a doua clasată, CFR Cluj”, au mai scris maghiarii.

Pentru clubul din Sfântu Gheorghe a fost a treia victorie consecutivă din Superliga României, după ce le-a învins pe Oțelul Galați, în deplasare, cu 3-2, și pe Dinamo București, ”acasă”, cu 2-1.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Panagiotis Tachtsidis (CFR Cluj) a deblocat tabela de marcaj în prima parte a meciului, mai exact în minutul 32, doar că ardelenii nu au putut ține de scor și în repriza secundă.

Sherif Kallaku a restabilit egalitatea în minutul 70, iar golul victoriei a venit în minutul 85, grație reușitei lui Vitalie Damașcan, care a fost servit de Cosmin Matei.

Pentru Sepsi OSK urmează ultimul meci din acest an, în campionat, cu FC Hermannstadt, pe teren opus, joi, 21 decembrie, de la ora 17:00, în timp ce CFR Cluj va primi vizita rivalilor de la ”U” tot joi, doar că de la ora 19:45.