Variante de înlocuitor pentru Dan Petrescu? Cine ar putea să preia banca tehnică a CFR-ului

CFR Cluj Cristiano Bergodi Dan Petrescu Superliga Superliga Dan Petrescu
Data publicarii: Luni 29 Mai 2023, 17:21
Data actualizarii: Luni 29 Mai 2023, 17:24

Ardelenii au terminat pe poziția a treia ediția 2022/23 a Superligii României.

CFR Cluj a pierdut în ultima etapă a play-off-ului cu noua campioană, Farul Constanța, scor 1-2. La final, Dan Petrescu a avut o criză de nervi și nu s-a prezentat la flash-interviu (DETALII AICI).

Potrivit Fanatik, CFR Cluj ar urma să-l înlocuiască pe Dan Petrescu, antrenor care se află la trupa din Gruia din august 2021 și care a câștigat patru titluri cu ardelenii.

Aceeași sursă a menționat faptul că Cristiano Bergodi e favorit să fie „instalat” pe banca tehnică a CFR-ului. Se știe deja că italianul va pleca în această vară de la Sepsi OSK.

După 10 etape disputate în play-off-ul Superligii, CFR Cluj a terminat pe locul trei cu 42 de puncte. Ardelenii au adunat, în consecință, două victorii, patru rezultate de egalitate și patru eșecuri.

CFR Cluj - Farul Constanța 1-2

Ardelenii au deschis scorul în minutul 15, grație reușitei lui Bîrligea. Farul Constanța a restabilit egalitatea, în minutul 42, prin Louis Munteanu, care a ratat un penalty în minutul 45 al meciului.

Dar chiar și așa, nouarul lui Gică Hagi și-a spălat păcatele și a adus victoria echipei de la malul mării în repriza secundă, în minutul 62. 2-1 s-a terminat în favoarea constănțenilor, iar Farul a părăsit actuala stagiune ca o adevărată campioană.