UTA Arad Laszlo Balint Tomas Wagner Superliga
Data publicarii: Luni 11 Octombrie 2021, 17:17
Data actualizarii: Luni 11 Octombrie 2021, 17:31

UTA Arad l-a achiziționat pe Tomas Wagner, liber de contract, până la finalul sezonului, cu opțiunea de prelungire pe încă un an.

UTA Arad și-a întărit atacul. Gruparea pregătită de Laszlo Balint l-a prezentat oficial pe Tomas Wagner (31 ani). Jucătorul a evoluat ultima dată în Cipru, la Nea Salamina, unde în 30 de meciuri a marcat 17 goluri și a oferit 3 pase decisive.

În sezonul 2013-2014, când evolua pentru Viktoria Plzen, cehul a reușit să marcheze în Champions League golul victoriei împotriva lui TSKA Moscova, 2-1. Singurul gol al lui Wagner în grupele Champions League a fost înscris în doar 8 minute.

De-a lungul carierei, atacantul de 1,90 m a mai evoluat pentru Pribram, Viktoria Plzen, Mlada Boleslav, Jablonec, Karvina și Fastav Zlin.

A fost aproape de un transfer la FCU Craiova

Vârful de 1,90 metri ar fi putut ajunge mai devreme în Liga I, dar în vară a refuzat echipa antrenată pe atunci de Adrian Mutu, FCU Craiova. Nu a continuat însă nici la Nea Salamina, pentru că echipa din Cipru a retrogradat în liga secundă, fiind convins de Laszlo Balint să se alăture clubului arădean.