UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2. Oltenii smulg o remiză și urcă pe locul 2

UTA Arad Universitatea Craiova Superliga UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2 / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 19:30
Data actualizarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 19:30

UTA Arad și Universitatea Craiova au remizat pe Cluj Arena, scor 2-2, în runda #21 din Liga 1.

UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2

Minutul 90+6: Final! UTA Arad - Universitatea Craiova 2-2. Grație punctului obținut, oltenii urcă temporar pe locul 2, cu 34 de puncte, la 10 lungimi în spatele liderului FCSB. De partea cealaltă, UTA Arad e pe 12, cu 24 de puncte.

Minutul 90: Ocazie UTA! Marku șutează de la mare distanță, dar Popescu prinde mingea fără probleme.

Minutul 76: GOL Universitatea Craiova! Alexandru Mitriță marchează cu un șut deviat de Stolnik.

Minutul 73: Ocazie UTA Arad! Cooper scapă singur cu Popescu, dar portarul oltenilor reușește să blocheze.

Minutul 54: Penalty ratat Universitatea Craiova! Kurtic nimerește transversala de la 11 metri.

Minutul 52: Penalty Universitatea Craiova! Abeid îl faultează în careu pe Căpățînă, iar Szabolcs Kovacs arată punctul cu var.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+8: Pauză! UTA Arad - Universitatea Craiova 2-1.

Minutul 45+8: Ocazie Universitatea Craiova! Benga este aproape să își trimită mingea în propria poartă, dar Iacob prinde pe linia porții.

Minutul 45+2: GOL Universitatea Craiova! Bancu primește în careu de la Mitriță și marchează cu un șut la colțul lung.

Minutul 42: Gol anulat UTA Arad! Căpățînă pierde mingea în propriul careu, Rareș Pop recuperează și pasează în spate pentru Marcelo Freitas, care îl învinge pe Popescu cu un șut excelent din afara careului. După câteva minute de verificări în camera VAR, golul este anulat pentru o poziție de ofsaid în care se afla Stahl pe faza de atac.

Minutul 36: Ocazie Universitatea Craiova! Markovic șutează la vinclu de la 16 metri, dar Iacob se întinde și respinge cu greu în corner.

Minutul 31: Ocazie UTA Arad! Freitas șutează lângă bară dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Popescu respinge în lateral.

Minutul 25: Ocazie Universitatea Craiova! Kurtic îl fentează pe Conte în careul arădenilor, însă șutul său este respins de Iacob.

Minutul 23: Ocazie Universitatea Craiova! Bancu centrează în fața porții pentru Danciu, dar tânărul jucător al oltenilor nu reușește să trimită pe poartă.

Minutul 19: Schimbare la UTA: Micovschi, accidentat, este înlocuit de Stahl.

Minutul 7: GOL UTA Arad! După o minge pierdută de apărarea oltenilor, Cooper pătrunde în careu și centrează pentru Micovschi. Într-o tentativă disperată de a respinge, Raul Silva trimite în propria poartă.

Minutul 3: GOL UTA Arad! Rodrigues ia o acțiune pe cont propriu în flancul drept, pătrunde în careu și pasează pentru Cooper. Șutul atacantului se transformă într-un assist pentru Micovschi, care împinge mingea în poartă din 4 metri.

Minutul 1: Începe meciul de pe Cluj Arena.

• Antrenor: Ivaylo Petev

În ultimele două etape, atât UTA Arad, cât și Universitatea Craiova au înregistrat o înfrângere și un rezultat de egalitatea, victoria fiind capitală pentru ambele formații.

Oltenii au nevoie de cele trei puncte pentru a rămâne în cursa pentru primele poziții în clasament, în timp ce ardelenii se află pe locurile de barajul pentru retrogradare.

De la revenirea arădenilor pe prima scenă din 2020, cele două echipe s-au mai întâlnit de şapte ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus oltenii, un joc a fost câştigat de arădeni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din a avut loc pe 18 august 2023, Universitatea Craiova - UTA Arad 3-0, goluri marcate de Ştefan Baiaram, Alexandru Creţu şi Vladimir Screciu.